יום שני, 9 באוגוסט 2010

אין פרטיות בפייסבוק

ניתן לחזות את היחס לרשת החברתית פייסבוק לפי קבוצת הגיל אליה אדם משתייך. אנשים בגילאי 30 -50 מתייחסים לפייסבוק בחשדנות מסוימת ורואים בהשתייכות לרשת החברתית הזו הכרח מתבקש אם ברצונם להישאר מעודכנים בעולם הטכנולוגי של היום, הכרח שאינו תמיד מתיישב עם רצונם לשמור על פרטיותם. לעומתם מתבגרים וצעירים מנהלים למעשה בפייסבוק אספקטים רבים של חייהם וחושפים בה כל הזמן שבבי מידע מחייהם היומיומיים.
צעירים רבים יסתכלו בתמיהה על הפרופילים של הוריהם ולא יבינו מדוע הם בכלל נמצאים שם בפייסבוק אם הם לא מפרסמים כלום. לעומת זאת הורים יסתכלו באימה על כמויות התמונות האישיות והסרטונים שילדיהם מפרסמים ללא צנזורה.


האם זוהי הבנה שונה של המושג פרטיות? הבנה שונה הנובעת מפער בין הדורות? האם מדובר פשוט בחוסר בשלות של הדור הצעיר הלוקה ביכולת להבחין בין מרחב פרטי למרחב ציבורי? האם הצורך בחשיפה שעולה על הצורך בפרטיות הוא מאפיין של העולם החדש?

תשובות לכל השאלות הללו מן הסתם נקבל רק עוד דור אחד או שניים קדימה וכרגע ניתן רק לנחש.
דבר אחד בטוח נכון להיום - הצורך בפרטיות עדיין לא נמוג מהעולם והוא עדיין צורך בסיסי של מרביתנו. הצורך בפרטיות הוא בדרך כלל חלק בלתי נפרד מההגדרה של חברות דמוקרטיות וברב החברות (גם בישראל - חוק הגנת הפרטיות התשמ"א) יש אליו התייחסות נרחבת בחקיקה.

רשתות חברתיות רבות ביניהן הפופולרית ביותר - פייסבוק, מודעות היטב לצורך בפרטיות, לכן הן יספקו למשתמשים ארגז כלים המיועד כולו להגנה על הפרטיות ומאפשר למשתמש לבחור עד כמה לחשוף מידע אישי (הגדרות פרטיות בפייסבוק - ממשק חדש). למרות הארגז הזה (שלעתים יכול להיות מאוד מסורבל לשימוש) יש לזכור כי רשתות חברתיות מתפרנסות למעשה מהעובדה כי האנשים שמשתמשים בהן חושפים מידע. ככל שנחשף מידע רב יותר הרשת החברתית יכולה לעשות בו שימוש נבון ומושכל יותר למקסום רווחים אם במיקוד פרסום, אם במכירת פרטים לגורמי צד שלישי וכד'.
רשתות חברתיות ברשת האינטרנט נדמות לרבים כסביבה מוגנת ובטוחה וזאת בשל האופי הקהילתי שמאפיין אותן. ישנם אמנם יתרונות רבים בהשתייכות לרשת חברתית באינטרנט - יתרונות חברתיים, עסקיים וחינוכיים. בהחלט כדאי להנות מהיתרונות, אך כדאי לזכור כי המציאות ברשתות החברתיות באינטרנט הינה מורכבת יותר מהנראה על פני השטח והן לא מתאפיינות באותם מאפיינים כמו קהילות חברתיות בעולם האמיתי. הן אינן מספקות סביבה סגורה כמו קהילות חברתיות בעולם האמיתי ובנוסף לא תמיד הכוחות הפועלים בהן משרתים את טובת המשתמשים. רשתות חברתיות ברשת האינטרנט מספקות לנו דברים רבים, אך בדר"כ פרטיות וסביבה מוגנת אינם נמנים עמם. רשתות חברתיות הן לא המקום לניהול שיחות אישיות, דיונים פרטיים ופרסום מידע אישי רגיש.

דוגמא טובה מהתקופה האחרונה ניתן לראות בעמוד הפייסבוק שפתחו סטודנטים שנה א' ללימודי תקשורת במכללת ספיר שבנגב. העמוד שימש כנקודת מפגש אקדמית של סטודנטים רבים והיווה גם קרקע פוריה לדיונים והבעת דעות, בין היתר הבעת דעות על מרצים במכללה. לא מזמן הופתעו מספר סטודנטים לגלות כי הם זומנו לוועדת משמעת של המכללה לדון בהתבטאויות שלהם כנגד מספר מרצים במכללה.

אפשר ליצור פה דיון שלם על חופש הביטוי לעומת הוצאת דיבה ולשון הרע אך זה לא מעניינינו כרגע. חשוב להבין כי ככל הנראה לא היה כאן מעקב אחרי הסטודנטים מצד המכללה אלא גילוי פשוט של מידע. חיפוש פשוט בגוגל על המושג "מכללת ספיר" מביא בעצם כאחת התוצאות את הדף הנ"ל.
הסטודנטים אשר סברו כי הם מנהלים דיון פרטי למעשה ניהלו דיון בזירה ציבורית פתוחה לחלוטין.

דוגמא נוספת היא פרצת אבטחה אשר אפשרה פרסום של פרטיהם האישיים של כ- 100 מליון משתמשי פייסבוק באתר שיתוף קבצים. זאת דוגמא מעולה לכך שגם אם אינך חושף מידע במתכוון אתה עלול ליפול קורבן לפרצות אבטחה ברשת האינטרנט.

עד כמה שברירי מושג הפרטיות בפייסבוק מגלים מדי יום מתבגרים רבים אשר נופלים קורבן לבריונות ברשת מצד בני גילם. ממחקרים שנעשו בארץ ובעולם עולה כי 80% מבני הנוער הגולשים ברשת נתקלו בהתבטאויות פוגעניות ואחד מחמישה בני נוער נתקל בהטרדות ברשת החברתית כגון פרסום תמונות משפילות ומסרים פוגעניים.
לאור העובדה כי בפייסבוק יש חשיפה אדירה של מידע אישי על ידי בני נוער הועתקה הזירה המסורתית של הבריונות מחצר בית הספר לזירה הוירטואלית של הרשת החברתית. המידע האישי הרב המפורסם שם והריחוק המתאפשר במרחב הוירטואלי מאפשרים שימוש נרחב במידע האישי במעשי בריונות רבים ומגוונים. דוגמא לכך הוא מקרה שקרה לא מזמן בארץ בו חבורה של ילדים בני 12 התעללו בבת גילם ברשת החברתית פייסבוק . הם פתחו לה פרופיל מזויף בפייסבוק בו היא מציעה כביכול שירותי מין והציגו בפרופיל המזויף תמונות מפוברקות שלה שנעשו תוך שימוש בתוכנת פוטושופ.

כל המקרים האלו מדגימים יפה עד כמה למעשה לא קיימת פרטיות ברשת ככלל וברשתות חברתיות בפרט.
ניתן להשוות את הציפיה לפרטיות ברשת האינטרנט לציפייה לפרטיות ברחוב סואן במרכז עיר גדולה. ניתן לצפות ולקוות שלא יאזינו לשיחה פרטית שאתם מנהלים אבל זה בהחלט יכול לקרות.

לסיכום -

אין כאן המלצה להתנתקות מרשת האינטרנט או מרשתות חברתיות. בכל דבר בחיים ניתן למצוא את הטוב ואת הרע. אין סיבה שהרע ימנע מאיתנו להנות מהטוב, אך כדאי שנהיה מודעים אליו. כשמדובר בפרטיות יש לזכור כי מה שחשוב לנו לשמור כפרטי רצוי שלא יועלה לרשת האינטרנט כלל ובטח שלא לפייסבוק...

בנוסף אולי תאהב/י גם את זה:

הגדרות פרטיות בפייסבוק - ממשק חדש (הבלוג הזה)
ילדים ומתבגרים בפייסבוק (הבלוג הזה)
האם להיכנע לצד האפל ולקיסר צוקרברג? (YNET מחשבים - הטור של ניצן סדן)
האם מכללת ספיר עוקבת אחרי סטודנטים? (YNET אינטרנט)

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה