יום חמישי, 10 ביוני 2010

הגדרות פרטיות בפייסבוק - ממשק חדש


לאור לחץ הגולשים המשתמשים בפייסבוק ותלונותיהם על הקושי בניהול הגדרות הפרטיות באתר הודיע מייסד ומנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג, ב- 26 למאי על שינוי ממשק הגדרות הפרטיות ופישוטו.
למעשה הממשק החדש כמעט ואינו משנה את מדיניות פייסבוק ביחס לפרטיות. פייסבוק עדיין חולקת פרטים עם יישומי צד שלישי וברירות המחדל של הגדרות הפרטיות לא השתנו. נוספו מעט תכונות והשינוי הגדול הוא בפישוט של הממשק עצמו. כעת במקום להתאים סעיפים רבים ניתן לעשות זאת בממשק אחד ומרוכז הנראה פשוט למדי.

על מנת להתאים את הגדרות הפרטיות יש להיכנס ל"חשבון" בתפריט העליון וללחוץ על "הגדרות פרטיות".
אתם תועברו לדף הגדרות הפרטיות אשר מחולק לשלושה חלקים עיקריים:


חלק ראשון - פרטי מדריך בסיסי - 


בחלק זה תוכלו להתאים מה יראו אנשים המחפשים אותכם בפייסבוק שאינם ברשימת החברים שלכם. החידוש הוא שתוכלו להחליט האם לחשוף את תחומי העניין (תחומי העניין שהוגדרו בפרופיל וקבוצות ודפים שאתם אוהדים) שלכם ולמי, מה שבעבר היה מידע ציבורי. 
השם שלכם, תמונת הפרופיל, המין ורשתות אליהן אתם משתייכים עדיין נותרו מידע ציבורי שתמיד יהיה חשוף. ההמלצה של פייסבוק היא להותיר את כל הפרטים המופיעים בסעיף זה חשופים על מנת להקל על אנשים שמחפשים אותכם למצוא את הפרופיל שלכם, אך הייתי בפירוש אומרת שאפשר בהחלט להסתפק במינימום האפשרי שיהיה חשוף לכולם, דהיינו שלושת הסעיפים הראשונים בחלק זה -
 • חפשו אותי בפייסבוק
 • Send me friends requests
 • Send me messages 

סעיפים אלה מספיקים על מנת שאנשים ימצאו אותכם את כל השאר רצוי לחשוף לחברים מאושרים בלבד. 
בחלק זה תוכלו גם לראות תצוגה מקדימה של הפרופיל שלכם, דהיינו כיצד נראה הפרופיל שלכם לרב האנשים בפייסבוק או מחוץ לפייסבוק במידה ופתחתם את הפרופיל למנועי חיפוש (ראו חלק שלישי - הגדרות של יישומים ואתרי אינטרנט). עליכם ללחוץ על הכפתור "תצוגה מקדימה של הפרופיל שלי..." בחלק השמאלי העליון של חלק זה. 

חלק שני - שיתוף בפייסבוק - 


בחלק זה אתם מחליטים איזו אינפורמציה לשתף ועם מי. אין ספק שהממשק החדש בהחלט פישט את ההתאמה וקל הרבה יותר להבין מי נגד מי בכל הסיפור הזה. 
בתור התחלה ברגע שאתם נכנסים למסך אתם יכולים לראות מהי ההגדרה הנוכחית שלכם. 
לפני שתתאימו את ההגדרות חשוב להבין למה כוונת המשורר, יענו פייסבוק, במושגים המגדירים למי לחשוף מידע. פייסבוק הגדירה ארבע אפשרויות לבחירה בהתאמה של הגדרות הפרטיות - כולם, חברים של חברים, חברים בלבד והתאמה אישית. 
 • ב-"כולם" הכוונה לכלל משתמשי פייסבוק או משתמשי רשת האינטרנט כולה במידה וחשפתם את הפרופיל שלכם למנועי חיפוש  (ראו חלק שלישי - הגדרות של יישומים ואתרי אינטרנט).
 • ב-"חברים של חברים" הכוונה לכל החברים של כל מי שאישרתם כחבר.
 • ב-"חברים בלבד" הכוונה לכל מי שאישרתם כחבר.
 • ב-"התאמה אישית" ניתן לבחור חברים מסוימים או קבוצות חברים שיצרתם ולבחור האם להציג בפניהם מידע או לחלופין להסתיר מהם מידע. 
עכשיו אפשר ביתר קלות להתאים את הגדרות השיתוף. בצד הימני של חלק זה תוכלו לבחור בהגדרות מותאמות מראש שפייסבוק יצרה על מנת להגדיר בקליק אחד מה אתם משתפים ועם מי. כל אפשרות כזו מייצגת רמה אחרת של חשיפה. 
האפשרויות הקיימות הן -

 •  כולם - רמת חשיפה מירבית. במידה ותבחרו באופציה זו כל המידע המופיע בחלק זה ישותף עם כולם.
 • חברים של חברים - רמת חשיפה בינונית. במידה ותבחרו באופציה זו הסטטוס, התמונות והפרסומים שלכם, ביוגרפיה וציטוטים נבחרים, משפחה ומערכות יחסים, תמונות וסרטונים בהם אתם מתויגים ישותפו גם עם חברים של חברים. כל שאר המידע המופיע בחלק זה ישותף עם חברים בלבד. 
 • חברים בלבד - רמת חשיפה מוגבלת. במידה ותבחרו באופציה זו כל המידע המופיע בחלק זה ישותף עם חברים בלבד.
 • מומלצת - רמת חשיפה גדולה. אפשרות זו מומלצת ע"י חברת פייסבוק. במידה ותבחרו בה הסטטוס, התמונות והפרסומים שלכם, ביוגרפיה וציטוטים נבחרים, משפחה ומערכות יחסים יהיו חשופים לכולם. תמונות וסרטונים בהם אתם מתויגים, השקפות פוליטיות ודתיות ותאריך לידה יהיו חשופים לחברים של חברים וחברים כמובן. וכל שאר המידע בחלק זה יהיה חשוף לחברים בלבד. 

במידה ואתם רוצים להחל מיידית את אחת האפשרויות האלה פשוט בחרו את האפשרות המועדפת עליכם ולחצו על הכפתור "החל הגדרות אלה" בחלק השמאלי התחתון של חלק זה. 

כל זה טוב ונחמד אבל אני אישית לא הייתי בוחרת אף אחת מאפשרויות אלה, כולל זו המומלצת ע"י פייסבוק והייתי בוחרת באפשרות החמישית המוצעת שהיא התאמה אישית של ההגדרות. על מנת להתאים אישית את ההגדרות לחצו על הקישור "התאמה אישית של הגדרות" הנמצא בחלק הימני התחתון של חלק זה והתאימו כרצונכם כל סעיף וסעיף בחלק זה. אתם תקבלו מסך בו תוכלו לקבוע בקלות את הדברים שאתם משתפים ועם מי, את הדברים שאחרים משתפים עליכם ועם מי ומי יכול לראות את פרטי ההתקשרות שלכם. בעיני בחירה בהתאמה אישית היא הבחירה הטובה ביותר במידה ואתם רוצים שליטה טובה על המידע אותו אתם חושפים ברשת.

חלק שלישי - יישומים ואתרי אינטרנט, רשימות חסומים ומידע נוסף - 


בחלק התחתון של מסך הגדרות הפרטיות ישנם שלושה חלקים - 
 • יישומים ואתרי אינטרנט - בחלק זה אתם יכולים לנהל את היישומים שלכם (כולל מחיקה של יישומים ), להחליט מי יהיה חשוף לפעולות שאתם מבצעים ביישומים, להחליט מה חברים שלכם שמשתמשים ביישומים יכולים לחלוק עליכם עם אותם יישומים, לבחור האם ליצור אוירה אישית מותאמת באתרים ששותפים לפייסבוק והחלק הכי חשוב בעיני לבחור האם פרופיל הפייסבוק שלכם יהיה חשוף למנועי חיפוש כגון גוגל. דהיינו האם אנשים יוכלו לחפש אותכם שלא דרך פייסבוק אלא דרך גוגל ולקבל את הפרופיל שלכם (כל מה שהוגדר בו כציבורי). ההמלצה שלי היא לא לאפשר חשיפה כזו.  על מנת לבטל חשיפה של הפרופיל שלכם למנועי חיפוש הכנסו לסעיף "חיפוש ציבורי" ובטלו את הסימון בתיבה "אפשר חיפוש ציבורי" • רשימות חסומים - בחלק זה ניתן לחסום אנשים מטרידים. ברגע שחוסמים אדם הוא לא יוכל להיות חבר שלכם בפייסבוק וליצור עמכם קשר בפייסבוק (חוץ מאשר משחקים משותפים). כמו כן בחלק זה ישנו חידוש, ניתן לחסום הזמנות ליישומים מחברים מסויימים. 
 • Controlling How You Share - מידע נוסף - בחלק זה ניתן לקבל מידע על מדיניות הפרטיות של פייסבוק ועל התאמת הגדרות הפרטיות. 

  דבר חשוב נוסף שכדאי לדעת -

  בנוסף להתאמה של הגדרות הפרטיות אתם יכולים לשלוט בצורה פרטנית על שיתוף פרסומים שלכם. כאשר אתם מפרסמים דבר מה אתם יכולים לבחור לפני השיתוף את מי לשתף ע"י לחיצה על כפתור המנעול ובחירה ספציפית של קבוצה או אינדיבידואלים. במידה ותבחרו "התאמה אישית" תוכלו לבחור בן אדם ספציפי או רשימה ספציפית שיראו את הפרסום או לחלופין בן אדם ספציפי או רשימה ספציפית שהגדרתם שלא יוכלו לראות את הפרסום .

  לסיכום

  שינוי ממשק הפרטיות לא הביא עמו שינויים מרחיקי לכת במדיניות הפרטיות של פייסבוק אך הוא בהחלט הפך את התאמת הגדרות הפרטיות למשימה קלה הרבה יותר. ההמלצה האישית שלי היא לא לבחור בהמלצות פייסבוק כברירת מחדל אלא להתאמץ מעט יותר ולבחור בהתאמה אישית של ההגדרות וזאת על מנת להשיג שליטה טובה יותר במה שאתם חושפים ולמי. כמו כן סביר להניח שהממשק והגדרות הפרטיות ישתנו שוב בקרוב לכן היו ערים לשינויים.

  בנוסף אולי תאהב/י את זה:

  ילדים ומתבגרים בפייסבוק (הבלוג הזה)
  בריונות ברשת (הבלוג הזה)
  עשרה טיפים להגנה על המחשב האישי (הבלוג הזה)
  מה זו הונאת פישינג ואיך לא ליפול קורבן (הבלוג הזה)

  אין תגובות:

  הוסף רשומת תגובה