יום רביעי, 9 ביוני 2010

ילדים ומתבגרים בפייסבוק


ממחקרים שנעשו בשנה האחרונה בארץ עולה כי שיעור השימוש ברשתות חברתיות בקרב מתבגרים הוא קרוב ל- 90%, כאשר הרשת החברתית הפופולרית ביותר היא פייסבוק. כמו כן עולה כי ארבעה מתוך חמישה הורים מרשים לילדיהם להרשם לפייסבוק למרות שהם מתחת לגיל המותר באתר, שהוא  13, תוך הצהרה שקרית על גילם. 
רשתות חברתיות בהחלט שינו את הרגלי התקשורת של אנשים רבים בשנים האחרונות ואין ספק כי הן משמשות ככלי תקשורת מרכזי בחייהם של ילדים ומתבגרים רבים והם מפיקים מהן הרבה הנאה. נראה כי מבחינת ילדים ומתבגרים אם אתה לא בפייסבוק אתה לא קיים. יחד עם היתרונות שקיימים ברשתות חברתיות נשאלות שאלות רבות, שרובן חסרות מענה, ביחס לשמירה על פרטיות. שאלות אלו חשובות במיוחד כשמדובר בילדים ומתבגרים, שהם משתמשים כבדים ברשתות חברתיות, מכיוון שיש להם נטיה לפרסם מידע אישי רב ללא היכולת להפעיל שיקול דעת בוגר ביחס לכך. ישנן למעשה מספר נקודות בעייתיות בשימוש של ילדים ומתבגרים ברשתות חברתיות שאינן מותאמות לגילם.

 1. ברשתות חברתיות המיועדות גם לבוגרים, כגון פייסבוק, ישנו תוכן רב שאינו מיועד לילדים כגון דפים וקבוצות פורנוגרפיים, דפים וקבוצות המעודדים שנאה ואלימות ועוד תכנים קשים אחרים. פייסבוק למשל הפכה למעין מנוע חיפוש בפני עצמה (בדומה לגוגל) ואנשים ובני נוער רבים מחפשים בה מידע. מאוד קשה, נכון להיום, להגביל ולסנן תכנים בפייסבוק ולכן יש סיכון שילדים ומתבגרים צעירים יחשפו לתכנים שאינם מתאימים להם. 
 2. ילדים ומתבגרים אינם מבינים השלכות של פרסום מידע אישי ברשת. הם אינם מבינים את החשיפה האדירה שניתן להגיע אליה ברשת ושמידע אישי שהם מעלים לרשת עלול לשמש אנשים אחרים לרעה. 
 3. ילדים ומתבגרים צעירים אינם מסוגלים לעיתים להתאים את הגדרות הפרטיות של הרשת החברתית שעלולות להיות מסובכות למדי גם לבוגרים, או שהם מזלזלים בחשיבות של התאמה כזו. כתוצאה מכך מידע אישי רב שהם מפרסמים פתוח לציבור הרחב. 
 4. ילדים ומתבגרים רואים בפרופיל שלהם בפייסבוק מדד לפופולריות. ככל שיש לך יותר חברים בפרופיל וככל שאתה מקבל יותר תגובות לפרסומים שלך אזי בעיניים צעירות אתה יותר נחשב. לילדים ומתבגרים רבים יש רשימות ענק של חברים והם מאשרים אנשים רבים שחלקם הגדול לא מוכרים להם כלל. ניתן למצוא אצל ילדים ומתבגרים רשימות חברים של בין 200 ל- 600 חברים כנורמה. ברור כי אף ילד או  מתבגר אינו מכיר מספר כה רב של אנשים באופן אישי. רובם אינם טורחים לחלק את רשימת החברים לקבוצות לפי הקרבה אליהם והם אינם מתאימים הגדרות פרטיות שונות לכל קבוצה לפי הקרבה. כתוצאה מכך מידע אישי רגיש שלהם עלול להגיע לידיים הלא נכונות. 
 5. רשתות חברתיות מהוות קרקע פוריה לנוכלי אינטרנט שונים. ילדים ומתבגרים שהינם בעלי כישורי שיפוט בוסריים  מהווים טרף קל להונאות שונות שמיועדות לגניבת מידע אישי, הפצת תוכנות מזיקות ועוד. הם מתקשים להבחין בין הודעה לגיטימית והונאה. 
 6. רשתות חברתיות הפכו בעת האחרונה לזירה עיקרית של בריוני רשת. בריונות ברשת היא תופעה נפוצה הפוגעת באחד מכל חמישה מתבגרים. בריוני רשת מנצלים לעיתים קרובות מידע אישי על הקורבן על מנת להשפילו ולהביכו. ברשתות חברתיות יש מטבע הדברים מידע אישי רב ולכן אנו עדים ליותר ויותר שימוש ברשתות חברתיות למעשי בריונות שונים. 
 7. ילדים ומתבגרים רבים מתמכרים לסיפוק הצרכים המיידי הקיים ברשתות חברתיות. תגובות מיידיות, קשרים מיידים, פרסום וחשיפה והם מבלים שעות מול המחשב עסוקים בתקשורת וירטואלית על חשבון תחביבים ומערכות יחסים בעולם האמיתי. 

ישנה בעייתיות בשימוש של ילדים ומתבגרים ברשתות חברתיות המיועדות גם לבוגרים במיוחד כשמדובר בילדים ומתבגרים הצעירים מהגיל המותר באתר. המצב האידאלי הוא שילדים ומתבגרים ישתמשו ברשתות חברתיות ואתרים המותאמים לגילם ואשר יש בם מנגנוני הגנה ותכנים מתאימים. המציאות כמובן שונה. ישנם לחצים חברתיים וישנם ילדים רבים המשתמשים ברשתות חברתיות, לרב בפייסבוק, כאשר ניתן למצוא בפייסבוק גם ילדים בני שבע ושמונה. כאשר עולים לגילאי 11 - 12 מגלים שלרב הילדים יש פרופיל ברשת חברתית. 
למרות העובדה כי ילדים ומתבגרים הם משתמשים כבדים ברשתות חברתיות, מחקרים מגלים כי כמחצית מההורים אינם יודעים מה הם בעצם עושים שם. נראה כי במקום שבו נדרשת השגחה הורית היא למעשה אינה קיימת.
ילדים ומתבגרים רבים מבלים שעות במציאות וירטואלית ביצירת קשרים ברשתות חברתיות, קשרים המאפשרים אשליה של אינטימיות מיידית שאין לה שום קשר לבניית קשר אמיתי, הדרגתי וארוך טווח. הם נחשפים לתכנים שאין להם מקום בעולמם של ילדים ומתבגרים, הם עסוקים בצ'אטים עם מגוון אנשים ממגוון גילאים ונחשפים לעיתים להתבטאויות קשות שאינן מתאימות לגילם. הם מפרסמים מידע אישי רב ורגיש ללא הפעלת שיקול דעת ומבלי להבין את ההשלכות. הם חושפים רגעים מביכים שלהם או של חבריהם רק על מנת לקבל עוד כמה שניות של תהילה ותגובות ברשת ואסור לשכוח כמובן את החשיפה האדירה שיש ברשת האינטרנט. חשיפה זו יכולה להעמיד ילדים ומתבגרים רבים שאינם נזהרים במצבים קשים ומשפילים שיכולים להשפיע על חייהם עמוקות.

כמובן שלא ניתן להחזיר את הגלגל אחורה ולמחוק את הרשתות החברתיות מחיינו ומחיי ילדינו ולהתעלם מהיתרונות שרשתות אלו מציעות לנו, אך בהחלט כדאי להבין כי לא כדאי להשאיר ילדים ומתבגרים שם לבד. הורים צריכים לדעת מה ילדיהם עושים ברשת האינטרנט בכלל וברשתות חברתיות בפרט. העובדה כי ילדים ומתבגרים רבים הם בעלי יכולות טכנולוגיות מפותחות (לעיתים יותר מהוריהם) אינה מעידה על היכולת שלהם להתמודד עם מצבים אנושיים שונים המתקיימים בעולם הוירטואלי שהוא למעשה שיקוף של העולם האמיתי לטוב ולרע. בעולם האמיתי הרי איננו שולחים את ילדינו לדרכם ללא השגחה, לווי וחינוך ואנו בוודאי דואגים להצבת גבולות, עלינו לדאוג לכך באותה מידה גם בעולם הוירטואלי. ילדים ומתבגרים אינם בעלי נסיון חיים וכישורי שיפוט בשלים והם זקוקים להורה שיהיה שם איתם, ידריך, יגן, יתמוך ויעזור. 


במידה ואישרתם לילדיכם להשתמש בפייסבוק כדאי לעקוב אחרי ההמלצות הבאות:


 • במידה ואינכם רשומים לפייסבוק הרשמו בעצמכם לפני שתאשרו לילדיכם להשתמש באתר על מנת שתוכלו ללמוד ולהבין כיצד להשתמש בפונקציות השונות ולעזור לילדיכם. 
 • הסבירו לילדיכם כי הנכם מעונינים לעזור להם בצעדיהם הראשונים ברשת וכי יש ללמוד ולהבין כיצד להשתמש בה על מנת שלא לחשוף מידע אישי רגיש בלי כוונה ולא ליפול קורבן להונאות שונות.
 • אל תשאירו את ילדיכם לבד ברשת החברתית -  התנו את ההרשמה לפייסבוק בכך שפרופיל הילדים יהיה גלוי ופתוח עבורכם לחלוטין ובידכם יהיו תמיד שם המשתמש והסיסמא של הילד באתר. התנו את ההרשמה בכך שילדיכם יאשרו אותכם כחברים ברשת החברתית ולא יסננו מכם מידע. הסבירו להם כי המטרה היא לעזור להם.
 • הגדירו יחד עם ילדיכם את הגדרות הפרטיות (על מנת להבין טוב יותר כיצד להתאים את הגדרות הפרטיות בפייסבוק ניתן לקרוא את הפוסט - הגדרות פרטיות בפייסבוק - ממשק חדש) ודאגו כי פרופיל הילד לא יהיה חשוף למנועי חיפוש כגון גוגל (יש לבטל את פרסום הפרופיל למנועי חיפוש בהגדרות הפרטיות) וכי פרטי הפרופיל יהיו חשופים לחברים מאושרים בלבד.
 • ברשת האינטרנט אנו יכולים לתקשר  עם: 
  • משפחה.
  • חברים.
  • מכרים
  • חברים של חברים.
  • זרים.
דאגו שילדיכם יצרו רשימות חברים לפי קבוצות אלו ויתאימו את הגדרות הפרטיות של חלקי הפרופיל השונים בהתאמה אישית לפי קבוצות אלה כאשר מידע אישי יהיה חשוף לקבוצת החברים הקרובים בלבד.
 • ודאו כי ילדיכם יודעים איך לחסום מטרידים.
 • הבהירו לילדיכם כי אינכם מרשים לאשר כחברים אנשים שאינם מכירים מהעולם האמיתי. 
 • הבהירו לילדיכם כי יש להיזהר בפרסום מידע אישי ברשת החברתית. הסבירו להם כי מידע המפורסם ברשת יכול לזכות לחשיפה עצומה ולצאת מידי שליטתם. הנחו אותם לשאול את עצמם האם היו מפרסמים את הדברים על לוח המודעות של בית הספר על מנת שכולם יראו ורק במידה והתשובה לשאלה זו חיובית לפרסם את הדברים. 
 • הסבירו לילדיכם כי אין מקום לפרטים אישיים (כגון: כתובת, שם ב"ס, טלפון, סיסמאות וכד') או למידע אישי רגיש בפרופיל שלהם. מידע כזה יכול להזיק להם במידה ויהיו אנשים שיחליטו להשתמש בו על מנת לפגוע בהם. 
 • הסבירו לילדיכם כי בריונות היא דבר שלילי וכי יש להיזהר בפרסומים הנוגעים לאנשים אחרים, הסבירו להם כי חבל לבזבז זמן על אנשים העסוקים בלפגוע באחרים ושכדאי להתרחק מהם.
 • הבהירו לילדיכם כי ישנו מידע בפרופיל שלהם שתמיד יהיה ציבורי כמו השם שלהם, תמונת הפרופיל ורשימת החברים שלהם. כמו כן כל מידע שהוגדר על ידם כציבורי יהיה חשוף לכולם. חשוב להקפיד שמידע ציבורי ייצג אותם בצורה חיובית. 
 • הסבירו להם להימנע מפרסום תמונות וסרטונים אישיים פרובוקטיביים העלולים להקרין על התדמית שלהם בצורה לא טובה.
 • הכי חשוב - הסבירו לילדיכם כי בכל בעיה שמתעוררת אתם מעונינים ויכולים לעזור, היו נגישים עבורם על מנת שאכן תוכלו לעזור להם.

בנוסף אולי תאהב/י את זה:

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה