יום חמישי, 4 במרץ 2010

המלצות על אתרים חינוכיים לילדים


ישנו מבחר רב של אתרי ילדים ברשת האינטרנט. הורים לילדים עומדים לעתים אובדי עצות מול כל השפע הזה ומתקשים להחליט לאן כדאי להפנות את ילדיהם.
כשישנה התלבטות האם אתר מסוים מתאים לילדים כדאי לקחת בחשבון את המשתנים הבאים:
 1. בטיחות.
 2. שימושיות.
 3. תכנים.
 4. עיצוב. 

 • אתר ילדים צריך בראש ובראשונה להוות סביבה בטוחה. רצוי שהאתר יהווה סביבה סגורה ללא קישורים חיצוניים או במידה וישנם קישורים חיצוניים עליהם להיות בטוחים לילדים. במידה והאתר מציע אפשרות לתקשורת בין גולשים בתוכנת מסרים מיידים או בדואר אלקטרוני יש לשים לב כי האמצעים המוצעים מתאימים לילדים ולא מאפשרים מסרים פוגעניים או חילופי מסרים בין מבוגרים לילדים. 
 • תכני האתר צריכים להתאים לגיל הילד הגולש. 
 • רצוי שהאתר לא יהיה בעל אופי מסחרי מובהק. רצוי שהאתר לא יכיל פרסומות או יהיה בעל פרסומות מעטות.
 • על האתר להיות ידידותי וקל לשימוש.
 • על עיצוב האתר להיות איכותי מספיק על מנת לאפשר חווית שימוש טובה. 

בכל מקרה חשוב להדגיש בפני הילדים הגולשים את כללי הזהירות לגלישה באינטרנט בצורה המתאימה לגילם (על כללי זהירות - מה עושים הילדים שלנו ברשת?) וללוות אותם בשלבים הראשונים של שימוש באתר שחדש להם על מנת לוודא כי הוא אכן מתאים להם.

כדאי להכיר לילדים אתרים חינוכיים, אתרים שיש בהם מרכיבים ערכיים או לימודיים המתווספים להנאה מהמשחק והגלישה. אתרים אלה מתאפיינים בדרך כלל ברמת איכות טובה וילדים יכולים ללמוד מהם לא רק את התכנים המוצעים באתר אלא גם איך אתר איכותי אמור להיראות.

לפניכם מספר דוגמאות לאתרים חינוכיים לילדים (בעברית):

ישנם מספר אתרים ממשלתיים המיועדים לילדים, חלקם מרוכזים באתר הממשלתי - www.kids.gov.il , שהנו חלק ממערך פרויקט ממשל זמין, שמטרתו לשפר את הקשר בין האזרח למוסדות השלטון. את הפרוייקט מקדמים שר האוצר והחשב הכללי.  
 • סבבה - אתר הילדים של המשרד להגנת הסביבה - באתר ניתן למצוא מידע רב המיועד לילדים בנושאי איכות הסביבה, מילון של מושגים מתחום איכות הסביבה, פעילויות בנושא איכות הסביבה לבית ולכיתה, משחקי פאזלים, במה לפרסום שירים בנושאי איכות הסביבה ועוד.
 • איפה הכסף? - אתר חינוכי פיננסי המיועד לילדים בגילאי 6-13. זוהי יוזמה של ממשל זמין ועמותת סנונית (מלכ"ר) המתמחה בפיתוח סביבות למידה מתוקשבות לבתי הספר היסודיים ומפעילה את אתר גלים). האתר כולל משחקים מקוונים המפגישים את הילדים עם מצבים כלכליים אמיתיים  כגון תשלום וקבלת עודף, קנית מצרכים, קניות בקניון, הקמה וניהול של מסעדה ועוד פעילויות רבות אחרות. כל הפעילויות מלמדות ומעודדות צריכה נבונה מבחינה כלכלית תוך התחשבות באיכות הסביבה. בנוסף ישנן פעילויות רבות המתרגלות מיומנויות מתמטיות הנלמדות בבית הספר. 
 • חדשות הילדים - אתר של עמותת סנונית בשיתוף עם חדשות נענע 10. האתר מציג חדשות לילדים ומסקר נושאים שונים תוך התאמה לעולמם של הילדים. 
 • גלישה בטוחה ברשת - אתר המקדם גלישה נבונה ובטוחה בקרב ילדים ובני נוער. באתר כללי זהירות, מידע, פעילויות וסרטונים. 
 • פורטל התלמידים - פורטל לתלמידים של משרד החינוך המרכז מידע בנושאים שונים הקשורים למערכת החינוך כגון זכויות התלמיד, בגרויות, אירועים במערכת החינוך ועוד. באתר גם פורום המיועד לתלמידים והפניות לארגונים שונים המעניקים סיוע ותמיכה לילדים ובני נוער במצוקה. 
 • בארץ הדעת - אתר של משרד החינוך בשיתוף עם מט"ח (מרכז לטכנולוגיה חינוכית) לילדים מחוננים (אך לא רק). האתר כולל משחקים, פעילויות, קבוצות דיון, קורסים מקוונים ועוד בתחומים מגוונים. 
 • קמפוס טבע - פרוייקט חינוכי של אוניברסיטת תל אביב בשיתוף עם המשרד להגנת הסביבה. האתר פועל לעורר בילדים מודעות לסביבה. באתר הפניות למאגרי מידע בנושאי טבע.  
 • פסים לב - אתר של משרד התחבורה הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים. האתר מסביר לילדים כיצד לחצות את הכביש בבטחה וכולל מספר משחקים בנושא. 

בנוסף לאתרים הממשלתיים ישנם גם האתרים הבאים:

 • בריינפופ - אתר BrainPop הוקם ב- 1999 ע"י ד"ר אברהם כדר, אשר הפך אותו למותג אמריקאי מוביל. ב- 2005 הוקמה הגירסה הישראלית. באתר תוכלו למצוא מאות סרטוני אנימציה מגוונים המיועדים לילדים בתחומים שונים כגון: מדעים, מדעי החברה, בריאות, מוזיקה ואומנות, מתמטיקה ועוד. האתר מצליח לפשט ולתאר מושגים רבים תוך שימוש באנימציה משעשעת ומהנה. האתר מותאם בתכניו לתוכנית הלימודים בישראל. ישנם באתר גם מערכי שיעור המיועדים לצוותים חינוכיים. יש באתר סרטונים שניתן לצפות בהם ללא תשלום אך מרבית התוכן מוגבל למנויים משלמים בלבד. 
 • הספריה הוירטואלית של מט"ח - אנציקלופדיה מקוונת של מט"ח (מרכז לטכנולוגיה חינוכית) המיועדת לתלמידים ומורים בתחומים שונים ומגוונים - מדעים, מדעי החברה, אומנות, חגים, מורשת ישראל ועוד נושאים רבים אחרים. 
 • מכון וייצמן למדע - צעירים במדע -  אתר של מכון וייצמן למדע המיועד לצעירים שוחרי מדע. באתר פעילויות שונות בתחומי המדעים, הצעות לפעילות בבית, קורסים מקוונים, ו"מאגר מדע" מאגר מידע מרשים (ללא תשלום) בתחומי המדעים השונים הכולל מאמרים, מצגות וסרטונים. האתר מתאים לילדים בגילאי 10-14 אך הוא בהחלט יכול לעניין גם מבוגרים.
 • גלים -  גלים הוא אתר חינוכי לילדים בגילאי 6-13 של עמותת סנונית. האתר הוא למעשה סביבה לימודית מתוקשבת הכוללת פעילויות ומשחקים רבים בתחומים מגוונים כגון: מדע וטכנולוגיה, מתמטיקה, אנגלית, ערבית, גאוגרפיה, מחשבים, מדעי החברה ועוד. האתר גם מציע דפי עבודה רבים למורים וסביבה מקוונת בה הם יכולים להתייעץ עם מורים אחרים ולהחליף מערכי שיעור. האתר הנו בתשלום ומציע מנוי פרטי או מנוי מוסדי.
 • גלים - מדע וטבע -  אתר של עמותת סנונית המציע מאגר ידע ופעילויות בנושאי מדע, טבע וסביבה לתלמידי בית הספר היסודי ללא תשלום. 
 • התחלות חדשות - אתר של עמותת סנונית המסביר על התחלות חדשות לילדים בגילאי 7-13. בין התחומים המוצגים באתר - ראש השנה, מיתולוגיות בריאה בתרבויות שונות, המצאות והריון ולידה. ללא תשלום. 
 • פלא לנד - עולם וירטואלי לילדים בגילאי 3-9 של חברת Compedia.  העולם הוא עולם הרפתקאות המאופיין באנימציה מורכבת. כל ילד בוחר לעצמו דמות המייצגת אותו בעולם ויוצא להתנסות בפעילויות השונות. בעולם חלק המיועד לקטנטנים (גילאי 3-5) וחלקים המיועדים לילדים בוגרים יותר (גילאי 5-9) הכוללים פעילויות משחק בתחומי שפה, חשבון, מדע, איכות הסביבה ויצירה. ניתן להתנסות בעולם מספר ימים ללא תשלום אך משחק קבוע באתר דורש רכישת מנוי חודשי או שנתי. 
 • אקולוקו - עולם וירטואלי לילדים בגילאי 7-14 שהוקם ע"י חברת VTweens. כל ילד הנרשם באקולוקו בוחר לעצמו דמות שתייצג אותו בעולם הוירטואלי ומתחיל לנווט בעולם הבנוי מחלקים שונים (מדבר, ג'ונגל) כאשר בכל חלק ישנה דמות מרכזית הנותנת משימות ומעבירה את המסרים. בעולם אקולוקו יש דגש על נושאים הקשורים באיכות הסביבה, ערכים דמוקרטיים ומנהיגות והמשימות בעולם מותאמות לנושאים אלה. חברות באקולוקו אינה דורשת תשלום, אך ישנן פעילויות באתר שפתוחות לחברים משלמים בלבד הנקראים "חלוצים" כגון: אימוץ חית מחמד ונווט קל בחלקים השונים של העולם ע"י שימוש במפה. 
 • הסוד של מיה -  אתר מבית מט"ח (מרכז לטכנולוגיה חינוכית) המיועד לילדים בגילאי 3-7. האתר מציע פעילויות ומשחקים מגוונים לילדים המיועדים לגיל הרך בתחומים מגוונים כגון: שפה, חשבון, אנגלית, יצירה, מוזיקה ועוד. האתר הנו בתשלום. 
 • רחוב סומסום - אתר זה הוקם ע"י ערוץ הופ ועמותת Sesame Workshop עמותה אמריקאית חינוכית ללא מטרות רווח הפועלת בכ- 140 מדינות. האתר מבוסס על הסדרה "רחוב סומסום" ומיועד לגילאי 4-8. האתר מציע תכנים חינוכיים ערכיים ומטרתו לחשוף את הילדים לרבגוניות האתנית, התרבותית והדתית בארץ תוך קידום ערכים של סובלנות, קבלת השונה, כיבוד חוקים ועוד. באתר משחקים ופעילויות, דפי יצירה, סרטונים, סיפורים ועוד. 
 • חלונות אל גוף האדם - אתר של מט"ח (מרכז לטכנולוגיה חינוכית) הכולל מידע על גוף האדם, חידונים ומשחקים לתלמידי כיתות ג'-ו'. 
 • מחזור הרביה - אתר של מט"ח (מרכז לטכנולוגיה חינוכית) המציג מידע על מחזור הרביה בבני אדם, חיות וצמחים. האתר מתאים לילדים בגילאי 10 - 13 ואף יכול לעניין ילדים בוגרים יותר ואף מבוגרים.
 • אופק - מדע וטכנולוגיה - אתר של מט"ח (מרכז לטכנולוגיה חינוכית) המיועד לתלמידי חטיבות הביניים ומציג מידע ופעילויות בנושאים של מדע, טבע וטכנולוגיה. ללא תשלום. 
 • מצפה הכוכבים ברקת - אתר שהוקם ע"י מצפה הכוכבים ברקת שבישוב מכבים. באתר מידע על אסטרונומיה, מערכת השמש, כוכבי הלכת השונים והוא מכיל תמונות וסרטונים. האתר מאפשר ללא תשלום לשלוט על טלסקופ רובוטי באמצעות האינטרנט ולצפות בחלל המקיף אותנו. 

בנוסף אולי תאהב/י את זה:

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה