יום שני, 15 בפברואר 2010

איך להגן על הפרטיות בפייסבוק


[עדכון - 10-06-2010 - חברת פייסבוק שחררה ממשק חדש להגדרות פרטיות 
ב- 26-05-2010 - על מנת ללמוד על הממשק החדש ראו - הגדרות פרטיות בפייסבוק - ממשק חדש]

רשתות חברתיות הפכו לתופעה בעשור האחרון וקשה למצוא משתמשי אינטרנט שאינם בעלי חשבון זה או אחר ברשת חברתית כלשהיא. אנשים רבים מנהלים את חייהם החברתיים ולעיתים גם העסקיים ברשתות חברתיות. רשת חברתית היא למעשה פלטפורמה המאפשרת בנית קהילות ווירטואליות ברשת האינטרנט אשר חבריהן חולקים עניין משותף, תחביבים, אינטרסים משותפים, מקום עבודה, קרבת דם או כל מאפיין אחר שיכול לעלות על דעתכם. מבין הרשתות החברתיות השונות פייסבוק היא הרשת החברתית הפופולרית ביותר. לפני מספר ימים הצהירה שריל סנדברג ה- COO של חברת פייסבוק כי מדי יום מתחברים לפייסבוק  175 מליון משתמשים.
אין ספק שזהו נתון מרשים ביותר, אך מה בדבר הבטיחות בקהילות הווירטואליות האלו? קהילות חברתיות בעולם האמיתי נחשבות בדרך כלל כמקום בטוח ומוגן המאפשר לחבריהן להתבטא בסביבה מגוננת ומבינה, לא כך הדבר בעולם הוירטואלי. רשת האינטרנט מאפשרת אנונימיות וגמישות בהצגת ה"אני". העובדה שמשתמשים ברשתות חברתיות יכולים להציג את עצמם בכל דרך שנראית להם נכונה יכולה להקשות על יצירת תקשורת אותנטית ואמינה ברשת מה שפוגע קשות ביכולת של קהילה ברשת חברתית לספק ביטחון והגנה לחבריה.  למרות שרשתות חברתיות לוקות לעיתים קרובות בנושא ההגנה על פרטיות, משתמשים רבים ברשתות חברתיות נוהגים לחשוף בהן פרטים אישיים. חשוב להבין כי ללא אמצעי זהירות פרטים אלו יכולים להיות חשופים לכלל הרשת ולעתים להגיע לידיים הלא נכונות. על מנת להגן על הפרטיות בפייסבוק לפניכם מספר טיפים שיכולים לעזור:

1) מושגים בסיסיים 

על מנת להבין כיצד ניתן להגן על הפרטיות בפייסבוק יש להבין מספר מושגים בסיסיים המשמשים להגדרת הפרטיות. בפייסבוק ישנן ארבע רמות להגדרת פרטיות:
 • כולם
 • חברים של חברים
 • חברים בלבד
 • התאמה אישית


ב-"כולם" הכוונה לכלל משתמשי רשת האינטרנט כולל מנועי חיפוש.
ב-"חברים של חברים" הכוונה לכל החברים של כל מי שאישרתם כחבר.
ב-"חברים בלבד" הכוונה לכל מי שאישרתם כחבר.
ב-"התאמה אישית" ניתן לבחור חברים מסוימים או קבוצות חברים שיצרתם. 

בהגדרות הפרטיות של פייסבוק (תפריט עליון- חשבון -הגדרות פרטיות) מופיעים הנושאים הבאים:
 • פרטי פרופיל
 • פרטי התקשרות
 • יישומים ואתרי אינטרנט
 • חיפוש
 • רשימת חסומים

חשוב לעבור על הגדרות הפרטיות שלכם בכל אחד מהנושאים הללו ולהגדיר את מידת החשיפה הרצויה. 

2) הגדרת רשימות חברים 

על מנת לשלוט ולנהל את מידת החשיפה הרצויה בפייסבוק בצורה יעילה כדאי לנהל את רשימת החברים ולחלקה לקבוצות חברים. פייסבוק מאפשרת להגדיר לחלק גדול מהמידע המופיע בפרופיל האישי שלכם מהי מידת החשיפה הרצויה בהתאמה אישית. דהיינו, כאשר אתם בוחרים ב-"התאמה אישית" בהגדרת הפרטיות לגבי פריט או חלק בפרופיל שלכם, אתם יכולים להגדיר כי אותו פריט/חלק יהיה חשוף רק לאנשים מסוימים מרשימת החברים שלכם או קבוצת חברים מסוימת שיצרתם. אם תחלקו בצורה טובה את רשימת החברים שלכם לקבוצות תוכלו לשלוט בצורה טובה יותר על מי רואה מה בפרופיל שלכם. 
על מנת ליצור קבוצות חברים הכנסו ל"חברים" בתפריט הימני ולחצו על הכפתור "צור רשימה" המופיע בראש הדף. יפתח לפניכם חלון ובו הרשימה המלאה של חבריכם בפייסבוק מתוכם תוכלו לבחור את האנשים הרלוונטיים לרשימה החדשה אותה אתם יוצרים. למשל ניתן ליצור רשימה של בני משפחה, חברים לעבודה, חברים ללימודים, חברים קרובים, מכרים רחוקים וכך הלאה. ניתן כמובן שאדם מסוים יהיה שייך למספר רשימות. 

3) הגדירו מי יכול לראות את פרטי הפרופיל שלכם כאשר מחפשים אותכם ברשת  

הכנסו ל- "חשבון" בתפריט העליון, לחצו על "הגדרות פרטיות" ובחרו "חיפוש".
מאפיין זה כולל שני חלקים. חלק אחד קובע את מידת החשיפה של פרטי הפרופיל שלכם למי שמחפש אותכם מתוך פייסבוק וחלק שני קובע את מידת החשיפה למי שמחפש אותכם מחוץ לפייסבוק לדוגמא דרך מנוע החיפוש של גוגל. 
בחלק הראשון "תוצאות חיפוש בפייסבוק" רצוי להגדיר את מידת החשיפה ל-"חברים בלבד". כך רק חברים שלכם יוכלו לראות את הפרופיל המלא שלכם כאשר יחפשו אותכם בתוך פייסבוק. מי שאינו חבר שלכם יקבל פרופיל מוגבל באינפורמציה והודעה האומרת שעליו להיות חבר שלכם על מנת לצפות בפרופיל עם נתינת אפשרות לבקש מכם חברות. 
בחלק השני "תוצאות חיפוש ציבוריות" אתם קובעים האם הפרופיל שלכם בפייסבוק יהיה חשוף לאנשים המחפשים אותכם מחוץ לפייסבוק למשל דרך מנוע החיפוש של גוגל. כיום חברת פייסבוק מחשיבה את הפרטים הבאים כציבוריים: שם, תמונת פרופיל, רשימת חברים, מגדר ודפים שאתם אוהדים. פרטים אלו יופיעו בכל חיפוש חיצוני שיערך עליכם. על מנת שלא תופיעו בחיפושים חיצוניים ותהיו חשופים למעשה לכלל משתמשי רשת האינטרנט בטלו את הסימון בתיבה "אפשר" והשאירו אותה ריקה.

4) הגדירו מי יכול לראות את פרטי ההתקשרות שלכם  

פרטי התקשרות מכילים פרטים אישיים רבים וחשוב ביותר להגביל את מידת החשיפה של פרטים אלו. ליתר ביטחון הייתי ממליצה לא להכניס פרטי התקשרות כגון כתובת או טלפון לחשבון שלכם בפייסבוק, אין בהם צורך. במידה ואכן הכנסתם פרטים אישיים לחשבון המשתמש שלכם בפייסבוק מומלץ לקבוע את מידת החשיפה ל-"חברים בלבד" או  להשתמש ב-"התאמה אישית" ולקבוע את מידת החשיפה לחברים מסוימים או קבוצה מסוימת בלבד.
הכנסו ל- "חשבון" בתפריט העליון, לחצו על "הגדרות פרטיות", לחצו על "פרטי התקשרות" וקבעו לכל פריט בחלון את מידת החשיפה הרצויה. פרטים אישיים כגון כינוי בתוכנת מסרים מיידים, טלפון נייד, טלפון נוסף, כתובת נוכחית, עיר מגורים ודואר אלקטרוני רצוי להגביל במידת החשיפה ל- "חברים בלבד" או להשתמש ב-"התאמה אישית" ולבחור חברים מסוימים או קבוצת חברים מסויימת.

5) הגדירו מי יכול לראות פרטים על המצב המשפחתי ומערכות היחסים שלכם  

זה יכול להיות בהחלט מביך כאשר אתם משנים את הסטטוס של המצב המשפחתי שלכם או של מערכת היחסים שלכם וזה מופיע אצל כל חבריכם בדף הבית שלהם. הגדירו מי יכול לראות פרטים אלה.
הכנסו ל- "חשבון" בתפריט העליון, לחצו על "הגדרות פרטיות", לחצו על "פרטי פרופיל" וקבעו את מידת החשיפה הרצויה בחלק של "משפחה ומערכות יחסים". חלק זה מתייחס לחלקי הפרופיל הבאים: בני משפחה, סטטוס משפחתי והשדות "מתעניין ב-" ו-"מעוניין ב-".

6) הגדירו מי יכול לראות את אלבומי התמונות ותמונות הפרופיל שלכם  

הכנסו ל- "חשבון" בתפריט העליון, לחצו על "הגדרות פרטיות", לחצו על "פרטי פרופיל", לחצו על הכפתור "ערוך הגדרות" בסעיף של "אלבומי תמונות". אתם תקבלו חלון ובו מוצגים כל אלבומי התמונות שלכם כולל אלבום תמונות הפרופיל שלכם. הגדירו לכל אלבום את מידת החשיפה הרצויה. האפשרויות העומדות בפניכם הן: "כולם""חברים של חברים""חברים בלבד" ו-"התאמה אישית" (Custom). מומלץ לא לחשוף את התמונות האישיות שלכם לכלל משתמשי הרשת לכן רצוי לבחור אפשרות מצומצמת יותר כגון "חברים בלבד" או לבחור ב-"התאמה אישית". במידה ובחרתם ב-"התאמה אישית" אתם יכולים לקבוע כי את התמונות יכולים לראות חברים מסוימים בלבד או קבוצות מסוימות של חברים ע"י בחירה באופציה של "חברים מסוימים" ובחירת החברים הרצויים, אתם יכולים לבחור באופציה של "רק אני" (מומלץ לתמונות פרופיל) או לחלופין לבחור מי לא יכול לראות את התמונות תוך שימוש באפשרות של "מלבד אנשים אלה"

7) הגדירו מי יכול לראות תמונות וסרטוני וידאו שתויגתם בהם  

זה יכול להיות לא נעים כאשר חברים שלכם מתיגים אותכם בתמונות ובסרטונים מביכים והם נחשפים לעיני כל.  אתם יכולים לקבוע מי יכול לראות את התמונות והסרטונים שאתם מתויגים בהם.
הכנסו ל- "חשבון" בתפריט העליון, לחצו על "הגדרות פרטיות", לחצו על "פרטי פרופיל" וקבעו את מידת החשיפה הרצויה בחלק של "תמונות וסרטונים שאני מופיע בהם". האפשרויות העומדות לפניכם הן:"כולם", "חברים של חברים""חברים בלבד" ו-"התאמה אישית" (Custom). ב-"התאמה אישית"  ע"י בחירה ב- "הפוך גלוי לאנשים אלו" ניתן לבחור אנשים וקבוצות מסוימים או אף את האפשרות "רק אני". ניתן לבחור גם מי לא יוכל לראות את התמונות והסרטונים ע"י בחירה ב- "הסתר זאת מ-".

8) הפסיקו הופעת פרסומים על הקיר שלכם כאשר אתם מתויגים בתמונה או סרטון

כאשר חברים שלכם מתיגים אותכם בתמונה או סרטון, פרסום של אותה תמונה או סרטון יופיעו על הקיר שלכם. על מנת להפסיק הופעתם של פרסומים אלו הכנסו ל-"חשבון" בתפריט העליון, לחצו על "הגדרות יישומים", לחצו על הקישור "ערוך הגדרות" בסעיף "תמונות". אתם תקבלו חלון בו עליכם לבחור "הרשאות נוספות" בתפריט העליון, בטלו את הסימון בתיבת ה-"פרסום בזרמים" - השאירו אותה ריקה. 
כעת תמונות שבהן תויגתם לא יופיעו בפרסומים על הקיר שלכם. 
עשו אותו הדבר בחלק של "סרטונים".

9) הגדירו איזו אינפורמציה אישית שלכם יכולים חבריכם לחלוק  

חבריכם יכולים לחלוק מידע אישי שלכם עם יישומים בהם הם משתמשים גם אם אתם עצמכם אינכם משתמשים בהם.  דוגמא קלאסית היא יישום יום הולדת. יישום זה מזכיר לחבריכם מתי יש לכם יום הולדת על מנת שיוכלו לשלוח לכם מתנה וירטואלית או ברכה. פרטים אישיים שלכם חשופים ליישום כגון, מגדר, העדפות פוליטיות, תאריך לידה ועוד. זוהי רק דוגמא אחת מיני רבות. ישנם בסביבות 500 אלף יישומים בפייסבוק שפותחו ע"י יותר ממליון מפתחים ממדינות בכל רחבי העולם. הפרטים האישיים שלכם בהחלט יכולים להגיע לידיים הלא נכונות. ישנם יישומים שהינם יישומים זדוניים שכל ייעודם הוא להפיל בפח משתמשים תמימים ולנצל את פרטיהם האישיים למטרות שונות ברובן פליליות. על מנת להגביל את החשיפה של פרטים אישיים ליישומים של חבריכם הכנסו ל- "חשבון" בתפריט העליון, לחצו על "הגדרות פרטיות", לחצו על "יישומים ואתרי אינטרנט", לחצו על הכפתור "עריכת הגדרות" בסעיף - "מה שחבריך יכולים לשתף אודותיך". להגבלה מקסימלית רוקנו את כל תיבות הסימון והשאירו אותן ריקות בכל הסעיפים.

10) הגדירו מי יכול לראות פרסומים שלכם  

מומלץ להגדיר מי מורשה לראות פרסומים שלכם. ניתן להגדיר לכל פרסום בנפרד מי מורשה לראותו. בתיבת "על מה אתה חושב" בה אתם מפרסמים לחצו על המנעול ליד הכפתור "שתף" ובחרו את מידת החשיפה הרצויה לפני הלחיצה על הכפתור "שתף". בנוסף רצוי לעשות זאת גם באופן כללי. הכנסו ל- "חשבון" בתפריט העליון, לחצו על "הגדרות פרטיות", לחצו על "פרטי פרופיל" והגדירו את מידת החשיפה הרצויה בחלק של "פרסומים שלי". מומלץ להגביל את החשיפה ל-"חברים בלבד"

11) הגדירו מי יכול לראות פרסומים של חברים שלכם  

מומלץ להגדיר מי יכול לראות פרסומים של חברים שלכם. במידה ויש לכם רשימת חברים הטרוגנית בהחלט יכול להיות שפרסומים שיעשו ע"י חלק מחבריכם לא יתאימו לעיניהם של שאר חבריכם (חשוב להבהיר כי בפייסבוק התכתבות קיר לקיר גלויה רק לחברים משותפים של המתכתבים). על מנת לקבוע מי רשאי לראות פרסומים של חבריכם הכנסו ל-"חשבון" בתפריט העליון, לחצו על "הגדרות פרטיות", לחצו על "פרטי פרופיל" והגדירו את מידת החשיפה הרצויה בחלק של "פרסומים של חברים"

12) הקטינו במידת האפשר הופעתם של פרסומים על פעילויות אחרונות שלכם בדף הבית  

נכון להיום לא ניתן להפסיק הופעתם של פרסומים על רב הפעילויות בדף הבית. פעילויות כגון הוספת חבר חדש, פרסום קישור, פרסום תמונות, פרסום סרטונים ותגובה לסטטוס של חבר תמיד יופיעו ולא ניתן למנוע זאת (ניתן עדיין להסירן לאחר הופעתן). ישנן בכל זאת מספר פעילויות שניתן למנוע את הופעתן למשל, תיוג בתמונה, אישור הגעה לאירוע והצטרפות לקבוצה. על מנת למנוע את הופעתן כפעילות אחרונה בדף הבית הכנסו ל- "חשבון" בתפריט העליון ולחצו על "הגדרות יישומים". בכל חלק בחלון זה לחצו על הקישור "ערוך הגדרות", בחלון שמופיע לחצו על "הרשאות נוספות" ובטלו את הסימון בתיבת הסימון "פרסום בזרמים" - השאירו אותה ריקה.

13) הימנעו מלהופיע בפרסומות  

לעתים אתם מצטרפים לקבוצה מסחרית או מאמצים יישום חדש. ישנם מקרים בהם מפרסמים ישתמשו בפרטיכם על מנת לעודד אנשים אחרים להצטרף גם. חבריכם יקבלו הודעה בסגנון של "חברכם YYY הצטרף ל- ZZZ, הצטרף גם אתה...". על מנת להימנע מכך הכנסו ל- "חשבון" בתפריט העליון, לחצו על "הגדרות חשבון" ועל "פרסומות בפייסבוק"
בחלק של "מודעות המוצגות על ידי יישומים של צד שלישי" בחרו "אף אחד" בתיבה של "אפשר למודעות בדפי פלטפורמה להציג את פרטי ל:" ודאגו לשמור את השינויים.
בחלק של "מודעות המוצגות על ידי פייסבוק" בחרו "אף אחד" בתיבה של "הצג את הפעילויות החברתיות שלי במודעות בפייסבוק ל:" ודאגו לשמור את השינויים.

14) ביטול החשבון בפייסבוק  

ישנם משתמשים שמחליטים לאחר זמן מה כי פייסבוק אינה מתאימה להם ומעונינים למחוק את חשבונם. במידה ואתם מעונינים לעשות זאת ישנן שתי אפשרויות.
האפשרות הראשונה היא השבתת החשבון. במקרה כזה אתם רק מקפיאים את חשבונכם והוא לא יהיה נגיש עוד לחבריכם או למשתמשים אחרים, אך המידע שלכם עדיין ישמר בשרתים של חברת פייסבוק על מנת שתוכלו לאתחל את חשבונכם מחדש. על מנת להשבית את חשבונכם הכנסו ל-"חשבון" בתפריט העליון, בחרו "הגדרות חשבון" ובחלק של "הגדרות" לחצו על "השבת" בסעיף "השבתת החשבון" בתחתית הדף. 
האפשרות השנייה היא מחיקה מוחלטת של החשבון. במקרה כזה כל המידע שנמצא בחשבונכם ימחק לחלוטין מהשרתים של חברת פייסבוק. במידה ותרצו לפתוח שוב חשבון תצטרכו לפתוח חשבון חדש לחלוטין. על מנת לעשות זאת לחצו על הקישור הזה.

15) עקבו אחר עדכונים 

מכיוון שחברת פייסבוק מעדכנת מדי פעם את נהלי הפרטיות הקפידו לעקוב אחר העדכונים והתאימו את הגדרותיכם בהתאם.

בנוסף אולי תאהב/י את זה:

עשרה טיפים להגנה על המחשב האישי (הבלוג הזה)
בטיחות בדפדפן גוגל כרום (הבלוג הזה)
מה זו הונאת פישינג ואיך לא ליפול קורבן (הבלוג הזה)
להגן על המחשב הביתי שלכם (פורטל השירותים והמידע הממשלתי)

תגובה 1:

 1. יפה, עזרת לי להבין את נבכי מאפייני הפרטיות של פייסבוק :)

  השבמחק