יום חמישי, 4 בפברואר 2010

פדופילים ברשת - איך להגן על הילדים?

רשת האינטרנט היא בבואה של העולם האמיתי ויש בה מהטוב ומהרע של העולם האמיתי. השוני העיקרי הוא שבעוד שבעולם האמיתי ישנם גבולות פיזיים המונעים מילדים להיות מעורבים בפעילויות שאינן מתאימות לגילם בעולם הוירטואלי גבולות אלה מטושטשים או אינם קיימים. ילדים הגולשים ברשת ללא השגחה של מבוגר יכולים בקלות להיגרר לפעילויות שאינן מתאימות להם  או להתפתות ליצירת קשר עם גורמים שליליים המעונינים לנצל אותם.
האופי של התקשורת ברשת שונה מאופי התקשורת בעולם האמיתי. ברשת האינטרנט אדם יכול לבחור כיצד להציג עצמו בסיטואציה של תקשורת מקוונת. הוא יכול לחשוף את זהותו האמיתית, להישאר אנונימי או להמציא לעצמו זהות חדשה. בחירה זו אינה קיימת או קשה ליישום בעולם האמיתי. הגמישות  הזו בהצגת ה"אני" ברשת יכולה להוות סיכון לילדים ומתבגרים. ילדים ומתבגרים יכולים להיות בעלי כישורים טכנולוגיים מפותחים אך בדרך כלל כישורי השיפוט שלהם אינם בשלים. הם יכולים לפרש תקשורת ברשת בצורה שאינה נכונה ולא להבין כי מפילים אותם בפח. הם יכולים ליפול קורבן לעברייני אינטרנט מסוגים שונים המנצלים את האנונימיות של הרשת ומתחזים לילדים בני גילם או לאנשים הרוצים בטובתם. ישנן סוגי רמאויות והונאות שונים שילדים עלולים להיות חשופים להם אך ישנה קבוצה מסוימת של עברייני אינטרנט שדורשת התיחסות מיוחדת - פדופילים. היא דורשת התיחסות מיוחדת בשל האופי הקשה של השלכות ההתקלות בחבר מקבוצה זו. אמנם הסבירות שילדכם יתקל בפדופיל ברשת היא יחסית נמוכה אך התקלות כזו יכולה להסתיים בתוצאה הקשה של ניצול מיני. 

פדופילים הפועלים ברשת האינטרנט מנצלים את מוטיב האנונימיות הקיים בה לפיתוי ילדים תמימים לתוך מערכת יחסים עמם שעלולה להסתיים בניצול מיני. על מנת למנוע התפתחות מצערת כזו על הורים להיות מודעים לפעילויות האינטרנט של ילדיהם ולהפגין מעורבות הורית. על מנת למנוע מפדופילים ליצור קשר עם ילדיכם הדבר החשוב ביותר הוא לדעת לזהות אותם. פדופילים רבים נוקטים בשיטות דומות לשם פיתוי ילדים. מודעות הורית ויכולת הבחנה במערכת יחסים אינטרנטית בעייתית יכולות למנוע תוצאות קשות. 

כיצד פועלים פדופילים ברשת?

פדופילים מנצלים את האנונימיות האפשרית ברשת האינטרנט על מנת להתחזות לילדים או לאנשים היכולים לעזור להם ומפתים ילדים תמימים למערכת יחסים אינטרנטית שמטרתה הסופית היא פגישה עם הילד לשם ניצול מיני. פדופילים משתמשים במדיה חברתית ברשת כגון: דואר אלקטרוני, תוכנות מסרים מיידים, פורומים, רשתות חברתיות, עולמות וירטואליים או כל מדיה אחרת אשר מאפשרת להם ליצור קשר עם ילדים. הם בקיאים בתחומי עניין של ילדים ונרשמים וגולשים באתרים המיועדים לילדים או מתבגרים. הם ישקיעו מאמצים רבים על מנת לבסס מערכת יחסים מקוונת עם הילד. הם ירעיפו על הילדים מחמאות, תשומת לב ולעיתים גם ישלחו מתנות. התפתחות של מערכת יחסים מסוכנת כזו יכולה להימשך מספר רב של חודשים. הפדופיל ירכוש בהדרגה את אמון הילד ורק בשלבים מאוחרים של מערכת היחסים המתפתחת יתגלו רמזים לתכנים מיניים. לאחר שלב רכישת האמון ינסה הפדופיל להשיג כמה שיותר פרטים אישיים על הילד כגון: תמונות, כתובת מגוריו, טלפון, כתובת בית הספר, החוגים בהם משתתף הילד וכדומה. כל זאת על מנת להבין כיצד ניתן לפגוש את הילד ללא מעורבות של מבוגר. הפדופיל ינסה לשכנע את הילד לשמור על מערכת היחסים בסוד מפני בני משפחתו וחבריו. פעמים רבות יפעיל הפדופיל לחץ על הילד במקרים בהם הילד ירצה לנתק את מערכת היחסים או לפנות להוריו. הפדופיל ינסה לשכנע את הילד כי הוריו לא יעמדו לצידו ויענישו אותו מסיבות שונות, ישתמש באיומים שונים או במידה ומערכת היחסים מבוססת גם על מתנות יאיים להפסיק את נתינתן. הפדופיל ינסה לבודד את הילד מסביבתו החברתית וינסה למקם את עצמו כחבר אמיתי יחידי של הילד.  פעמים רבות לפני מימוש הפגישה הפיזית עם הילד יזום הפדופיל שיחות אינטרנטיות בעלות אופי מיני בוטה, ישלח לילד חומרים פורנוגרפיים ויבקש מהילד לשלוח תמונות של עצמו שהן בעלות אופי מיני. חשוב לציין כי פדופילים רבים יכולים ליצור קשר עם ילד או ילדה ללא העדפת מגדר. 

מהן האוכלוסיות הפגיעות?

באופן כללי כל הילדים והמתבגרים הגולשים ברשת האינטרנט עלולים ליפול קורבן לפדופילים אך ישנם מספר מאפיינים אשר יכולים להפוך ילד לפגיע יותר מחבריו. ישנה קבוצת גיל מסויימת שהינה פגיעה ביותר בשל מספר תכונות המאפיינות אותה והיא אוכלוסית המתבגרים הצעירים - גילאי 10-14. ילדים בקבוצת הגיל הזו כבר אינם למעשה ילדים צעירים אך עדיין אינם נחשבים ממש מתבגרים. הם עושים את צעדיהם הראשונים להשגת עצמאות והם בוסריים מאוד ולא מתוחכמים בהשקפות החיים שלהם.  הם בהכללה בעלי התכונות הבאות:
 • הם בעלי כישורי שפה מפותחים ובעלי כישורים טכנולוגיים מפותחים המאפשרים להם לגלוש ללא השגחת מבוגר.
 • הם צרכניים של מדיה חברתית מסוגים שונים. הם בדרך כלל כבר בעלי חשבון דואר אלקטרוני וחשבון בתוכנת מסרים מיידים משל עצמם, הם מבקרים סדירים ברשתות חברתיות, עולמות וירטואליים לילדים , פורומים לילדים וכדומה.
 • הם נמצאים במעין שלב מעבר המתאפיין ברצון לעצמאות ורצון להכרה כבוגרים.
 • הם מעונינים להתנסות בחוויות הנדמות בעיניהם כמתאימות לבוגרים.
 • הם מחפשים ברשת האינטרנט תכנים הנראים להם כמתאימים לבוגרים.
 • הם רוצים לזכות בהכרה בקרב קבוצת בני הגיל שלהם לעיתים על חשבון השייכות לתא המשפחתי.
 • הם נמצאים בשלב של מרד כנגד נורמות חברתיות מקובלות.
 • הם רק מתחילים לגלות את המיניות שלהם (לעיתים הם מבולבלים ביחס לזהות המינית שלהם) והם מחפשים ברשת האינטרנט תכנים בעלי אופי מיני.
 • כישורי השיפוט שלהם מאוד בוסריים והם עלולים לשפוט בצורה שאינה נכונה מערכות יחסים בחייהם. 


פדופילים מודעים היטב לתכונות אלו וליכולת שלהם לנצלן לטובתם.  הם מכוונים לעיתים קרובות ליצירת קשר עם ילדים בקבוצת הגיל הזו. 

בנוסף קיימות מספר תכונות אשר יכולות להפוך ילדים מסוימים לפגיעים יותר. 
ילדים פגיעים יכולים להיות:
 • בעלי צורך עז בתשומת לב מהסובבים אותם.
 • חדשים בזירה של רשת האינטרנט ואינם מודעים לכללי ההתנהגות והאתיקה ברשת (נטיקה).
 • חלשים בכישורים חברתיים בעולם האמיתי.
 • לא פופולריים במעגל החברתי של בני גילם.
 • מרדניים.
 • מבולבלים ביחס לזהות המינית שלהם.
 • נאיביים ולא מתוחכמים ביחס לילדים אחרים בקבוצת הגיל שלהם. 

כיצד ניתן לזהות שילד מפתח קשר עם פדופיל ברשת?

כאשר ילד מפתח מערכת יחסים מקוונת עם פדופיל בהחלט יכולים להיות סימני אזהרה אשר יכולים לרמוז למבוגרים בסביבתו כי הוא נמצא במערכת יחסים אינטרנטית העלולה לפגוע בו.
ילד כזה עלול:
 • להתרחק ממשפחתו וחבריו.
 • להיות בעל מצבי רוח משתנים.
 • להיות אגרסיבי כלפי בני משפחה (פדופילים נוהגים לעיתים קרובות להסית את הילד כנגד בני משפחתו).
 • לבלות זמן רב ברשת האינטרנט בייחוד באתרים המאפשרים לשוחח בתוכנות מסרים מיידים - חדרי צ'אט.
 • לשמור חומרים פורנוגרפיים על המחשב האישי שלו (פדופילים רבים שולחים לילדים שהם נמצאים בקשר עמם חומרים פורנוגרפיים).
 • לנסות להסתיר את פעילויות האינטרנט שלו ממשפחתו וחבריו. למשל לפתוח חשבון דואר סודי, לגלוש זמן רב באינטרנט כשהוא סגור בחדרו, להסתיר מיד את המסך כשמתקרב מבוגר או לגלוש שעות רבות ללא השגחה בבתים של חברים.
 • לקבל מתנות מאנשים שאינם מוכרים למשפחתו וחבריו.
 • לקבל הודעות דואר מאנשים שאינם מוכרים למשפחתו וחבריו.
 • לקבל שיחות טלפון מאנשים שאינם מוכרים למשפחתו וחבריו.

במידה ויש לכם חשד כי ילדכם אכן נמצא בקשר עם פדופיל דברו עמו מיד על הנושא, אין טעם לחכות לקבלת ראיות מוצקות מכיוון שהסיכון גדול מדי. במידה וחשדותיכם התאמתו הדבר החשוב ביותר הוא - לא להאשים את הילד. זכרו כי הוא הקורבן וכי האשמה היא על התוקף. דאגו לנתק כל קשר אינטרנטי של הילד עם התוקף. החליפו מיד את כל הסיסמאות במחשב האישי של הילד, בטלו את כל חשבונות האינטרנט שלו וצרו חדשים עם כינויים חדשים וסיסמאות חדשות וכמובן דאגו לדווח מידית לרשויות החוק. 


באלו אמצעי בטיחות ניתן לנקוט?

 • לא מומלץ לאפשר לילדים צעירים (עד גיל 10) לגלוש ללא השגחת מבוגר.
 • מקמו את המחשב האישי של הילד במרחב משפחתי בו מבוגר יכול להשגיח על הנעשה.
 • הסבירו לילדיכם (בהתאם לגילם) על הסיכונים הקיימים ברשת.
 • הגדירו לילדיכם בצורה ברורה את כללי התנהגות ברשת האינטרנט בייחוד כללים הקשורים לאינטרקציה עם אנשים אחרים ברשת. באותה צורה בה אתם מנחים את ילדיכם שלא לדבר או למסור פרטים אישיים לאנשים זרים בעולם האמיתי כך עליכם להנחות אותם ביחס לתקשורת ברשת האינטרנט. יש משפחות המגדירות לילדיהם חוזה שימוש באינטרנט הכולל את כל חוקי הבית ביחס לגלישה באינטרנט. סעיפים לדוגמא יכולים להיות: כמה זמן ביום מותר לגלוש, באלו תוכנות מסרים מיידים מותר להשתמש אם בכלל, כיצד ניתן לשלם ברשת האינטרנט אם בכלל וכך הלאה.  
 • ילדים צעירים (עד גיל 10) אינם צריכים להיות בעלי חשבון בתוכנות מסרים מיידים, רשתות חברתיות, פורומים או כל מדיה חברתית אחרת המאפשרת תקשורת ללא השגחה. הסיכונים פשוט עולים על היתרונות.
 • במידה ולילדיכם יש חשבון בתוכנת מסרים מיידים, רשת חברתית, פורום, עולם וירטואלי וכדומה הקשו על פדופילים למצוא אותו. עזרו לילדיכם ליצור כינוי משתמש אשר אינו מסגיר פרטים מזהים כגון, מגדר, גיל, שם בית ספר וכדומה. למשל הכינוי Keren2000 מסגיר מגדר וגיל. 
 • במידה וילדיכם גולשים באתרים המיועדים לילדים בדקו היטב מהם אמצעי הבטיחות באתר השומרים על כך שבאתר יהיו תכנים המתאימים לילדים. ברב אתרי הילדים ישנה הגבלה של התקשורת בין המשתמשים או ניטור של תכני תקשורת. אל תסתפקו בהבטחות האתר כי הסביבה בטוחה גלשו עם ילדיכם מספר פעמים לוודא כי אכן זה כך. 
 • אל תאפשרו לילדיכם להיות בעלי חשבון דואר אלקטרוני עצמאי, צרו להם כינוי (Alias) בחשבון המשפחתי על מנת שתוכלו לעקוב אחרי ההודעות שהם מקבלים. 
 • אל תאפשרו לילדיכם ליצור קשר עם אנשים שאינם מכירים ברשת האינטרנט ללא אישורכם. כמובן שאל תאפשרו להם להיפגש עם אנשים שפגשו ברשת ללא אישורכם והשגחתכם. 
 • אל תאפשרו לילדיכם להעלות תמונות לרשת ללא אישורכם. הקפידו כי התמונות שהם מעלים לא תהיינה חשופות לכלל המשתמשים ברשת אלא מוגנות ע"י סיסמא או מנגנוני פרטיות הקיימים באתר אליו מועלות התמונות. 
 • אל תאפשרו לילדיכם לשלוח תמונות לאנשים זרים ללא אישורכם. 
 • היו מעורבים עד כמה שניתן בפעילויות האינטרנט של ילדיכם. דאגו להיות מעודכנים בפעילויות הפופולריות ברשת המיועדות לבני גילם והשתדלו להפנות אותם לאתרים חיוביים שאתם מוצאים מתאימים. 
 • ישנם הורים אשר משתמשים בתוכנות שונות המיועדות לניהול השימוש משפחתי ברשת האינטרנט (Internet Parental Control Software). תוכנות מסוג זה מוצעות כיום בגרסה בסיסית מאוד ע"י רב הדפדפנים הפופולריים והן למעשה מסננות לפי הגדרות ההורה את התכנים אליהם נחשף הילד ולא מאפשרות גישה של הילד לאתרים שמכילים תכנים שאינם מתאימים לילדים. מכיוון שפדופילים בדרך כלל גולשים באתרים המיועדים לילדים היעילות שלהן במניעת יצירת קשר עם פדופילים היא נמוכה ביותר. ישנן כמובן תוכנות מורכבות יותר הנמכרות ע"י חברות מסחריות כגון:
 OnlineFamily.Norton של חברת Symantec 
  או Cyber Patrol.
תוכנות אלה מתוחכמות יותר ומאפשרות בדרך כלל סינון של תכנים בתוספת ניטור של תכנים, הן מציעות ניהול חכם של רשימות אתרים מורשים ואתרים אסורים, הן מאפשרות להורים להוציא דוחו"ת שונים על פעילויות האינטרנט של ילדיהם ועוד אפשרויות רבות אחרות. במידה והילד עוסק בהתכתבויות בעייתיות עם זרים ניתן לעלות על כך באמצעות דוחו"ת המעקב של תוכנות אלו, אך לא לכל ההורים יש סבלנות וזמן לעקוב ברמה יומית, שבועית או חודשית אחר דוחו"ת ארוכים של פעילות מקוונת ולא כל הילדים יקבלו בשמחה את העובדה כי כל פעולותיהם ברשת מנוטרות. ישנן תוכנות המאפשרות ניטור ללא ידיעת הילדים אך יש לקחת בחשבון כי במידה והילד יגלה כי עוקבים אחרי פעילויותיו ללא ידיעתו זה עלול ליצור משבר אמון קשה בינו לבין הוריו. כמו כן,  ילדים עקשניים במיוחד ימצאו בדר"כ דרכים לעקוף תוכנות אלו או פשוט ימצאו מקום חלופי (למשל בתים של חברים) בו הם יכולים לגלוש ללא השגחה.
חשוב לציין כי תוכנות ניהול אלו, יעילות ככל שיהיו, לא יכולות להחליף נוכחות ומעורבות הורית. ללא מאמצים חינוכיים מקבילים ותשומת לב הורית הן בדרך כלל מתבררות כלא יעילות. 
 • הכי חשוב - היו זמינים ונגישים לילדיכם. דאגו להבהיר לילדיכם כי אתם מעונינים לשמוע על כל התרחשות שקרתה בזמן גלישתם ברשת שהייתה חשודה בעיניהם או עוררה בהם תחושה לא נוחה. 

בנוסף אולי תאהב/י את זה:


5 תגובות:

 1. חובה לכל הורה לגולשים הצעירים.

  הילד שלי רק בן 6, אבל מגלה עניין בכל העולמות הוירטואלים לילדים. לך תסביר למה אסור לתת שם או פרטים...

  השבמחק
 2. המפתח נמצא בתקשורת עם הילדים. לדבר איתם שלא מתוך הפחדה. (אבל אנחנו כל כך מפחדים אז איך אפשר?)
  ישנן דרכים לדבר עם ילדים, למשל בכדי להסביר לגיל 6, ניתן דרך משחק תחפושות. "מי אני מתחת לתחפושת?"
  ברשת רואים את התחפושת לא את מי שמתחת. ויש אנשים ברשת שכל הזמן מתחפשים, לא רק בפורים.

  השבמחק
 3. שרית - רסיסים ברשת10 בפברואר 2010 בשעה 11:27

  תודה ליאור על התגובה. לעיתים קרובות אנו חוששים כהורים להסביר לילדים צעירים על ה"דברים" הרעים שישנם בעולם (האמיתי והוירטואלי). ההצעה של משחק תחפושות יכולה בהחלט להקל על נתינת הסבר לילדים צעירים. ההמלצה שלי בכל מקרה היא לא לאפשר לילדים צעירים לגלוש ללא השגחה גם אם מדובר באתרים המיועדים לילדים. חשוב ללוות אותם בצעדים הראשונים שלהם ברשת על מנת ללמדם את כללי ההתנהגות והזהירות המקובלים. 

  השבמחק
 4. למי בעצם ניתן לדווח? להתקשר למשטרה?

  השבמחק
 5. שרית - רסיסים ברשת17 בפברואר 2010 בשעה 9:31

  ניתן לדווח למשטרה בטופס
  ראית שמעת
  או לחלופין לפנות למדור חקירת עבירות מחשב
  מדור חקירת עבירות מחשב
  לצערי קיבלתי דווחים רבים כי הטלפונים המפורסמים של מדור זה אינם נכונים וכי אנשים מתקשים להשיג כתובת שניתן להתלונן בה.
  אני ממליצה להתעקש ולהמשיך לנסות עד אשר מצליחים להשיג אוזן קשבת. בנוסף הייתי ממליצה לפנות למנהלי האתר בו נתקלתם בהטרדה ולהתריע בפניהם על העניין.

  השבמחק