יום רביעי, 6 בינואר 2010

מדריך להקמת בלוג וורדפרס עצמאי

קימות פלטפורמות קהילתיות רבות ושונות המאפשרות הקמת בלוג ללא תשלום כחלק מסל השירותים שלהן. יוצר הבלוג נהנה ממערכת התמיכה של הקהילה ומתזרים קבוע של קוראים מחברי הקהילה. בין הפלטפורמות הבולטות ניתן למצוא את הבלוגיה של תפוז , ישראבלוג , דה-מארקר קפה ועוד. כל משתמש ברשתות החברתיות האלו יכול בקלות רבה לפתוח בלוג ולכתוב ולמלא את הרשת בהגיגיו.
לצד אותם בלוגים קהילתיים ניתן למצוא את הבלוגים העצמאיים.


1. מהו בלוג עצמאי?

בלוג עצמאי הוא בלוג שיש לו כתובת (=Domain ) משל עצמו והוא אינו תלוי בכתובת ובשירותי אחסון של פלטפורמות קהילתיות קיימות. הכתובת של הבלוג תזהה אותו ברשת ובכל פרסום בו יצוין הבלוג.
יש בלוגרים רבים שמתלבטים בין בלוג עצמאי לבלוג על גבי פלטפורמה קהילתית וזוהי אכן התלבטות לא קלה.
 בלוג עצמאי הוא בעל יתרונות רבים בהשוואה לבלוג של פלטפורמה קהילתית כשניתן את כולם לתמצת במילה אחת - שליטה. יוצר בלוג עצמאי אינו תלוי באף אחד ושום דבר, יש לו שליטה מלאה על הנעשה בבלוג שלו. הוא בוחר את כתובת (=Domain ) הבלוג, ספק שירותי האחסון, כלים טכנולוגיים שהוא מעוניין להשתמש בהם, עיצוב הבלוג וכך הלאה. שליטה מלאה מהווה יתרון משמעותי, אך הקמתו ותחזוקתו של בלוג עצמאי מורכבים יותר מהקמה ותחזוקה של בלוג על פלטפורמה קהילתית קיימת. נדרשים השקעה כספית (שיכולה להיות מינימלית - קנית כתובת הבלוג בלבד ועד גדולה - תשלום על שרותי עיצוב, שווק וכו'), השקעת אנרגיה וזמן בתחזוקה שוטפת וידע טכנולוגי מינימלי.
במידה ואתם מרגישים בטוחים מספיק בבלוגספירה לצאת לדרך עצמאית להלן כמה טיפים שיקלו עליכם לפתוח בלוג עצמאי תוך שימוש במערכת ניהול התוכן החופשית - וורדפרס  (=Wordpress).

2. למה וורדפרס?

וורדפרס היא מערכת לניהול תוכן שהינה פופולרית ביותר בקרב בלוגרים עצמאיים. היא מערכת חופשית בעלת קוד פתוח והתקנתה אינה דורשת השקעה כספית. ההתקנה שלה אמנם מעט מסובכת אך השימוש השוטף בה אינטואיטיבי וקל להבנה גם לאנשים שאינם בעלי ידע טכני.

בנוסף במידה ואתם מתכוונים להקים בלוג בשפה העברית היא בהחלט מספקת את הסחורה. ההתקנה של ההרחבה לעברית קלה, התמיכה בעברית טובה מאוד ויש מעט מאוד בעיות תאימות. כמו כן, בזכות אנשים טובים כגון חנית כהן יוצרת הבלוג  הבלוג של אח"י דקר  ישנם תרגומים רבים וטובים של תבניות וורדפרס לעברית.
ניתן להוסיף לוורדפרס תוספים (=Widgets) רבים המרחיבים את יכולות הבלוג - תוספים המאפשרים ניטור ומעקב ( למשל Google Analytics), תוספים המאפשרים הוספת פרסומות לבלוג, תוספים המקשרים ל- Facebook ו- Twitter ועוד רבים אחרים.

סביר להניח שסך הדרכים להקמת בלוג עצמאי יהא כמספר האנשים שתשאלו, בסופו של יום כל אחד בוחר לעצמו את הספקים והתוכנות המתאימים לו. ההמלצה שלי במידה והנכם נתקלים בטריטוריה בלתי מוכרת ובלתי מובנת היא להתיעץ עם אנשים שכבר עשו את זה. מן הסתם לכל אחד תהא הדרך שלו, אך אפשר בהחלט לקבץ המלצות ורעיונות שיכולים להיות מועילים. בסעיפים הבאים אני אחלוק עמכם מנסיוני האישי.

3. רכישת כתובת ושירותי אחסון:

כצעד ראשון עליכם לרכוש כתובת לבלוג שלכם. כתובת היא המזהה של הבלוג שלכם ברשת לעיתים היא מכונה גם שם מתחם או באנגלית Domain. בנוסף עליכם לרכוש שירותי אחסון (=Web Hosting). כל אתר המוקם ברשת האינטרנט זקוק לשירותי אחסון על מנת שיהיה נגיש לגולשים. מקום אחסון הוא בעצם מקום על שרת וניתן לרכוש אותו מחברות שונות המציעות שירותי אחסון.
ניתן לרכוש כתובת בנפרד ושירותי אחסון בנפרד מחברות שונות וזה אכן יכול להוזיל את הרכישה, אך אם אינכם רוצים להסתבך רב ספקיות הכתובות מציעות גם שירותי אחסון וחלקן כבר מכלילות התקנה של וורדפרס.

מה צריך לבדוק ולשקול כשרוכשים כתובת?
 • כתובת הבלוג צריכה להיות קליטה ככל האפשר על מנת להקל על קוראי הבלוג להגיע אליו ולחזור אליו.
 • רצוי שכתובת הבלוג תהא קשורה לתוכן הבלוג. לכתובת הבלוג יש השפעה על מנועי חיפוש.
 • כאשר בוחרים כתובת לבלוג יש לקחת בחשבון את קהל היעד. קהל היעד יכול להשפיע על הסיומת של הכתובת. במידה וקהל היעד של הבלוג הוא גולשים ישראלים ושפת הבלוג היא עברית כדאי לשקול סיומת מקומית של il. הסיומות הנגישות לציבור הרחב הן co.il לעסקים ו- org.il עבור ארגונים ללא מטרות רווח. סיומות נוספות שקיימות הן - ac.il עבור מוסדות חנוך, gov.il עבור מוסדות ממשלתיים, muni.il עבור עיריות ו- net.il עבור ספקי שירותים מקוונים. במידה והחלטתם שקהל היעד אינו ישראלי הסיומות האפשריות הן com. עבור אתרים מסחריים, info. ו- name. לאתרים אישיים או משפחתיים ו- net. - סיומת זו לא מוגבלת בעולם לשימוש ספציפי אז ניתן להשתמש בה במקום com. והיא בדרך כלל זולה יותר.
 • מחיר הכתובת משתנה לפי הפופולריות של הכתובת, ספק הכתובות והמדינה (במידה ומחליטים להשתמש בסיומת ספציפית למדינה).
 • הכתובת אינה משפיעה על הבחירה בשירותי אחסון. ניתן לרכוש כתובת בעלת סיומת ישראלית ולרכוש בנפרד שירותי אחסון מחברה בנלאומית.
 • שימו לב כי רכישה של כתובת היא בעצם החכרה לתקופת זמן (בדרך כלל המינימום הוא שנה). דאגו לחדש את הכתובת במועד על מנת לא לאבד אותה.
איך רוכשים כתובת?
במידה ואתם מעונינים בכתובת בעלת סיומת ישראלית אתם יכולים לקבל את רשימת הספקים אשר עובדים עם איגוד האינטרנט הישראלי באתר האיגוד. בדרך כלל כתובות בעלות סיומת ישראלית יקרות יותר מכתובות בעלות סיומת בנלאומית.
במידה ואתם מעונינים בכתובת בנלאומית ישנם ספקי כתובות רבים ומחיר כתובת יכול לנוע בין 2 דולר ל- 20 דולר לשנה.
ספק הכתובות הגדול בעולם הוא GoDaddy וקימות המלצות טובות ברשת גם על DreamHost ועל SweetHome (שמספקים כתובות בעלות סיומות בנלאומיות וגם כתובות בעלות סיומות ישראליות).

מה צריך לבדוק ולשקול כשרוכשים שירותי אחסון?
 • אמינות ספק שירות האחסון היא משתנה קריטי. כל יוצר בלוג רוצה שהבלוג שלו יהיה זמין כמה שיותר. על מנת שהבלוג יהיה זמין על שירותי האחסון להיות אמינים ולא לקרוס לעיתים קרובות.
 • נפח האחסון - עליכם לקחת בחשבון מהו נפח האחסון אותו תצטרכו. רב הבלוגים יכולים להסתפק בנפח אחסון מינימלי שבדרך מוצע עם חבילות הבסיס.
 • בסיס נתונים (=Database) הוא הכרח כאשר אתם משתמשים במערכת לניהול תוכן. עליכם לוודא ששירותי האחסון כוללים גם גרסה עדכנית מספיק של בסיס הנתונים MySQL (לפחות גירסה 4.1).
 • עליכם לוודא ששירותי האחסון כוללים גם תמיכה ב- PHP (גירסה 4.0 לפחות).
 • במידה ואתם מתכוונים להקים בלוג אשר משתמש בטכנולוגיה של חברת מיקרוסופט - ASP עליכם לרכוש מקום אחסון על שרת מסוג Windows. במידה ואין לכם כוונה כזו אתם יכולים לרכוש מקום על שרת מסוג Linux שהוא בדרך כלל זול יותר.
 • מיקום שרת האחסון - המיקום חשוב מבחינת זמן התגובה של הבלוג שלכם. עדיף לרכוש שירותי אחסון אשר ממוקמים כמה שיותר קרוב לקהל היעד.  במידה ואתם מיעדים את הבלוג לקהל גולשים ישראלי זמן התגובה של הבלוג שלכם יהיה טוב יותר במידה ותרכשו שירותי אחסון אשר ממוקמים בארץ.
 • תמיכה - כאשר מתעוררת בעיה מבחינת הזמינות של הבלוג שלכם חשוב שתוכלו לקבל תגובה ועזרה מהירים מספק השירות.
איך רוכשים שירותי אחסון?
שירותי אחסון מוצעים ע"י חברות רבות. חשוב לציין שרב החברות שהן ספקיות של כתובות מציעות גם שירותי אחסון וחלקן כבר כוללות התקנה של וורדפרס בתוך החבילה. רכישה של כתובת ושירותי אחסון מאותה חברה יכול להקל על התהליך, אך לא תמיד זה הדבר המומלץ מבחינה כלכלית או מבחינת המשתנים השונים שהועלו כאן.
מבין החברות שפופולריות ברשת ניתן למצוא את -
שירותי אחסון בנלאומיים -  GoDaddy, DreamHost
שירותי אחסון בארץ -  SweetHome
לצורך השוואה וקבלת המלצות על שירותי אחסון בנלאומיים אתם יכולים להעזר באתרים הבאים -
WHReviews
WebHostMagazine

4. התקנת וורדפרס

צעד בסיסי וראשון הוא לדאוג שתהיה לכם דרך נוחה להעברת קבצים לבלוג שלכם.
על מנת שיהיה לכם נוח להעביר קבצים לשרת האחסון אני ממליצה להוריד תוכנת FTP שזהו קיצור ל- File Transfer Protocol. אני ממליצה על תוכנת FTP חופשית, קלה ונוחה בשם Filezilla. הורידו את גירסת ה- Client , המשמשת להעברת קבצים, למחשב האישי שלכם.
על מנת להתחבר לשרת האחסון המרוחק ע"י שימוש ב- Filezilla תצטרכו שם משתמש וסיסמא להעברת FTP, נתונים אלו קימים בפרטים של החשבון שלכם אצל ספק שירותי האחסון. לאחר ההתחברות ב- Filezilla לשרת האחסון אתם תראו בצד אחד את קבצי הבלוג שלכם ובצד שני את קבצי המחשב האישי שלכם.
כעת אתם מוכנים להמשיך בהתקנה של וורדפרס.

קיימות שתי אפשרויות להתקנה:
 • אפשרות ראשונה היא שספק שירותי האחסון שלכם כבר כולל בתוך החבילה שרכשתם התקנה של וורדפרס. 
 • אפשרות שניה היא שוורדפרס אינה נכללת כחלק מהשירותים הניתנים ע"י ספק שירותי האחסון. 
לכל אפשרות יש התנהלות קצת שונה ולנוחותכם אפרט את הצעדים הנדרשים להתקנה לכל אפשרות בנפרד.

אפשרות ראשונה - ספק שירותי האחסון כולל וורדפרס בתוך חבילת השירותים שרכשתם:
במקרה כזה ההתקנה בדרך כלל מאוד קלה ובדרך כלל מתרחשת ב"קליק אחד". לאחר התשלום לספק שירותי האחסון הכנסו לחשבון שלכם, בחרו מערכת לניהול תוכן וורדפרס ועקבו אחרי הוראות ההתקנה. במידה ואתם מעונינים בגרסת וורדפרס העברית עקבו אחר הצעדים הבאים:

התקנת גרסת וורדפרס בעברית 
 • במידה ואתם מעונינים שהבלוג שלכם יתמוך בעברית עליכם להתקין את הגרסה העברית של וורדפרס ולבחור תבנית עיצוב אשר תואמת עברית. ישנם ספקי שירותי אחסון שמאפשרים להתקין באופן אוטומטי את הגירסה העברית כמו DreamHost למשל. 
 • במידה ולא התקנתם מראש את הגירסה העברית וברצונכם לעשות זאת אתם יכולים להוריד את הגרסה העברית למחשב האישי שלכם מכאן.
 • לאחר ההורדה פתחו את קובץ ה- zip שהורדתם לתיקיה אחת על המחשב האישי שלכם. הצעד הבא הוא העברת קבצי ההרחבה לעברית לשרת האחסון. 
 • השתמשו ב- Filezilla והעתיקו את הקבצים של ההרחבה לעברית מגרסת וורדפרס העברית שעל המחשב שלכם לשרת האחסון - הכנסו לתיקיה של wp-content/languages בגרסת וורדפרס העברית והעתיקו את הקבצים משם לבלוג שלכם על שרת האחסון לאותו מקום בדיוק בגרסת הוורדפרס באנגלית, פשוט ע"י גרירה של הקבצים מצד אחד לצד שני.
 • הצעד הבא הוא שינוי קטן בקונפיגורציה של וורדפרס בבלוג. עליכם לשנות שורה בקובץ wp-config.php    שנמצא בתיקיה הראשית של וורדפרס על שרת האחסון. בחרו את הקובץ ב- Filezilla ופתחו אותו לעריכה. החליפו את השורה -
         (,'define ('WPLANG
        
          בשורה -
          ('define('WPLANG','he_IL
 • זהו - מערכת הוורדפרס שלכם דוברת עברית.

אפשרות שניה - ספק שירותי האחסון אינו כולל וורדפרס כחלק מהשירותים שרכשתם:
 • הורידו את הגרסה האחרונה של וורדפרס למחשב האישי שלכם. במידה ואתם מעונינים בגרסה האנגלית הורידו מכאן, במידה ואתם מעונינים בגרסה העברית הורידו מכאן.
 • פתחו את קובץ ה- zip שהורדתם לתיקיה אחת על המחשב האישי שלכם.
 • על מנת שוורדפרס תעבוד דרוש למערכת בסיס נתונים (=Database) בשם MySQL. בכל ספק שירותי אחסון האתחול וההגדרות של בסיס הנתונים הן שונות. לכן חפשו בממשק הניהול של החשבון שלכם אצל ספק שירותי האחסון או בשירותי התמיכה והעזרה של הספק כיצד מאתחלים את בסיס הנתונים. בדרך כלל יש צורך לתת שם לבסיס הנתונים, ליצור משתמש ולתת סיסמא. לאחר שתעשו את הנדרש לאתחול בסיס הנתונים שמרו את שם המשתמש והסיסמא בצד.
 • כעת צריך לשנות בתיקית וורדפרס שהורדתם למחשב האישי שלכם את קובץ הקונפיגורציה. יש להכניס לתוכו את שם בסיס הנתונים ואת הסיסמא על מנת שמערכת וורדפרס תוכל לגשת לבסיס הנתונים ולאחסן בו את הרשומות והקבצים שאתם מעלים לבלוג.
 • הכנסו לתיקיה של וורדפרס שפרשתם על המחשב האישי שלכם. מצאו קובץ בשם - wp-config-sample.php. 
 • צרו עותק נוסף של הקובץ ושנו את שמו ל- wp-config.php
 • פתחו את הקובץ ב- Notepad או ב- EditPlus.
 • עליכם לשנות בקובץ את ערכיהם של מספר משתנים:  DB_NAME - שם בסיס הנתונים, DB_USER - שם המשתמש ו- DB_PASSWORD - הסיסמא. לעיתים יש צורך לשנות גם את DB_HOST - שרת בסיס הנתונים מ- localhost. על מנת לשנות את הערך של DB_HOST חפשו בממשק הניהול של ספק שירותי האחסון שלכם את כתובת שרת ה- SQL. בדרך כלל כתובת השרת תופיע כך - mysql.domain_name.com.
 • על מנת לשנות את ערכי המשתנים הנ"ל מחקו את הערך המופיע בין הגרשיים והחליפוהו בערכים של בסיס הנתונים של הבלוג שלכם. 
 • לאחר שביצעתם בקובץ את כל השינויים הדרושים שמרו אותו. 
 • כעת עליכם להעביר את הקבצים של וורדפרס מהמחשב האישי שלכם אל שרת האחסון. לשם כך השתמשו ב- Filezilla. גררו את כל הקבצים של וורדפרס שפרשתם מהצד של המחשב האישי שלכם לצד של הבלוג. יש משמעות למיקום אליו אתם גוררים את הקבצים. במידה ותגררו לספריה הראשית בשרת האחסון הבלוג יופיע תחת הכתובת - www.my_domain.com. במידה ותגררו את הקבצים לספריה חדשה שתצרו תחת הספריה הראשית בשם blog. הבלוג יופיע תחת הכתובת - www.my_domain.com/blog.
 • גלשו בדפדפן שלכם לכתובת שבה מיקמתם את וורדפרס, דהיינו  www.my_domain.com או www.my_domain.com/blog. כעת אתם תקבלו הודעה שעדיין לא התקנתם את וורדפרס. ההודעה תכלול קישור להתקנה. לחצו על הקישור ופעלו לפי הוראות ההתקנה.
 • בסיום ההתקנה תקבלו פרטים על אופן ההתחברות לממשק הניהול של וורדפרס, שמרו את הפרטים על מנת שתוכלו להתחבר למערכת בעתיד ללא בעיות. 
זהו ההתקנה הסתיימה.
במידה והתקנתם את הגרסה העברית, היו מודעים לכך שההרחבה לגרסה העברית משפיעה בעיקר על ממשק הניהול וכמעט ולא על שפת הבלוג. ניתן להוריד את ההרחבה לעברית ולהשתמש בממשק ניהול בשפה עברית גם כאשר שפת הבלוג היא אנגלית.

כעת מה שנותר לכם הוא לעבור על ההגדרות של הבלוג, לשנות אותן כאוות נפשכם, לבחור תבנית עיצוב מתאימה (תבניות עיצוב המותאמות לעברית אתם יכולים למצוא בבלוג התבניות  של חנית ושרון), להוסיף תוספים והכי חשוב להתחיל לכתוב.

בנוסף אולי תאהב/י את זה:

הקמת בלוג - איך מתחילים? (הבלוג הזה)
מדריך להקמת בלוג בלוגר (הבלוג הזה)
8 דברים לעשות אחרי הרמת בלוג וורדפרס חדש (הבלוג של אח"י דקר)
טיפים להקמת בלוג וורדפרס עצמאי (לא רואה בעיניים)

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה