יום ראשון, 24 בינואר 2010

בלוגר בעברית

"בלוגר" (Blogger), מערכת ניהול התוכן של חברת גוגל, תומכת כבר מספר שנים בעברית בממשק הניהול ובשפת הבלוג. אם הייתי כותבת את הפוסט הזה לפני שנתיים סביר להניח שהייתי ממליצה לבלוגרים המעונינים לכתוב בשפה העברית להתרחק כל עוד נפשם בם ממערכת "בלוגר". המערכת סבלה בעבר מבעיות קשות של תאימות לעברית והיה קשה מאוד ליצור בעזרתה בלוג עברי קריא. כיום המצב שונה. לאחר שיפורים רבים מערכת "בלוגר" תומכת לחלוטין בשפה העברית וניתן בקלות יחסית ליצור בלוג המדבר עברית.

על מנת לגרום לבלוג "בלוגר" שלכם לדבר עברית אתם יכולים להעזר בטיפים הבאים:

על מנת ליצור בלוג של בלוגר אתם יכולים להעזר בהוראות בפוסט הזה. במידה ונכנסתם לממשק היצירה והוא אינו בעברית שנו את שפת הממשק בתיבת ה"שפה" (המופיעה בראשית הדף מעל תיבת "כניסת משתמש") לעברית.

לאחר יצירת הבלוג הכנסו לדף ה"הגדרות"  ולחצו על "קביעת פורמט" .
בדף קביעת הפורמט שנו את שדה "אזור הזמן" לירושלים ואת שדה ה"שפה" לעברית.

כעת הבלוג שלכם דובר עברית.
ניתן כבר בשלב זה להתחיל לפרסם הגיגים בעברית אך עדיין ישנה בעיה עיצובית. חברת גוגל אמנם תרגמה את המערכת לעברית אך תבניות העיצוב אינן מתורגמות. התוצאה היא שכיוון הבלוג כולו מיושר לשמאל במקום לימין. על מנת שעיצוב הבלוג יושלם ויותאם לעברית יש להתאים את תבנית העיצוב לעברית.

התאמת תבנית העיצוב לעברית:

קיימות שתי אפשרויות:
1) שימוש בתבנית שכבר הותאמה לעברית.
2) עריכת התבנית הקיימת שלכם והתאמתה לתמיכה בעברית.

1) שימוש בתבנית שכבר הותאמה לעברית - 
ישנם מספר בלוגרים ומפתחים שתרגמו תבניות של "בלוגר" לעברית ואתם יכולים לחפש ברשת תרגומים כאלה, למשל אתם יכולים להוריד תבנית מוכנה ומותאמת לעברית מהאתר בלוגר בעברית.
 • לאחר ההורדה של התבנית שבחרתם הכנסו לממשק הניהול של הבלוג ולחצו על "פריסה". 
 • לחצו על "ערוך HTML", במידה ואתם משתמשים במערכת "בלוגר" החדשה סמנו את שדה "הרחב תבניות ישומון", במידה ואתם משתמשים בגרסה הישנה של "בלוגר" השאירו את השדה ריק.  
 • ליתר ביטחון גבו את התבנית הקיימת לחצו על הקישור "הורד תבנית מלאה" ושמרו את הקובץ על המחשב שלכם או העתיקו את התבנית הקיימת ל- Notepad או ל- Editplus ושמרו אותה על המחשב שלכם (במידה ולא ערכתם שינויים משמעותיים בתבנית אין לכך משמעות מכיוון שאתם תמיד תוכלו לחזור לגרסת ברירת המחדל של "בלוגר").  
 • פתחו את התבנית המותאמת לעברית שהורדתם רצוי ב- Notepad או ב- Editplus , העתיקו את תוכן התבנית והדביקו בממשק "ערוך HTML" במקום התבנית הקיימת. 
 • אפשרות נוספת היא לטעון את התבנית שהורדתם ל"בלוגר". פשוט השתמשו באפשרות של "טען תבנית מתוך קובץ שנמצא בכונן הקשיח שלך:" - בחרו את הקובץ מתוך המחשב האישי שלכם והעלו אותו ל"בלוגר". 
 • לחצו על "שמור תבנית".
במידה והתבנית שבחרתם תקינה הבלוג שלכם יהיה עברי למהדרין ומיושר לימין.
2) עריכת התבנית הקיימת שלכם - 
במידה ואינכם רוצים להוריד תבנית שלמה אתם יכולים לערוך מספר תיקונים בתבנית הקיימת שלכם. עליכם למעשה לשנות את כיוון הבלוג, לשם כך עליכם לערוך את השינויים הבאים:
 • הכנסו לממשק הניהול של הבלוג לחצו על "פריסה" ועל "ערוך HTML". 
 • גבו את התבנית הקיימת - לחצו על הקישור "הורד תבנית מלאה" ושמרו את התבנית על המחשב שלכם או העתיקו את התבנית הקיימת ל- Notepad או ל- Editplus ושמרו אותה על המחשב שלכם
 • במידה ואתם משתמשים בגרסה החדשה של "בלוגר" סמנו את שדה "הרחב תבניות ישומון" לפני שאתם משנים את הקוד.

כעת עליכם לשנות את הקוד. על מנת שיהיה לכם יותר נוח אתם יכולים להעתיק את תוכן התבנית ל- Notepad או ל- Editplus ולערוך את השינויים שם.
 • חפשו בקוד חלק הקרוי "Variable definitions" בתוך חלק זה חפשו שני משתנים:
          1) "Variable name="startSide
              שנו את המילה "left" ל"right" ב- default וב- value.
          2) "Variable name="endSide 
              שנו את המילה "right" ל"left" ב- default וב- value.

הכיוון הכללי של הבלוג יהיה כעת מימין לשמאל.

כעת עליכם להחליף את כיוון הבלוג בחלקיו השונים.

 • לשם כך פתחו בתפריט הראשי של Notepad או Editplus  (היכן שבחרתם לערוך את התבנית) תפריט "עריכה" - "Edit" ופתחו חלון "החלפה" - "Replace"
 • בצעו את ההחלפה המתוארת בתמונה הבאה.


 • לחצו על "Replace All"
 • שמרו את השינויים ב- Notepad או ב- Editplus.
 • העתיקו את התבנית והדביקו אותה בממשק "בלוגר" בחלון "ערוך HTML" או השתמשו באפשרות של "טען תבנית מתוך קובץ שנמצא בכונן הקשיח שלך:" - בחרו את הקובץ מתוך המחשב האישי שלכם והעלו אותו ל"בלוגר". 
 • לחצו על "שמור תבנית".
כעת הבלוג שלכם יהיה עברי למהדרין ומיושר לימין.

במידה ולא הצלחתם לשנות כראוי את התבנית אתם תמיד יכולים לחזור לתבנית ברירת המחדל של "בלוגר" או להטעין/להעתיק חזרה את התבנית הישנה שגיביתם על המחשב שלכם.

בנוסף אולי תאהב/י את זה:

מדריך להקמת בלוג בלוגר (הבלוג הזה)
מדריך להקמת בלוג וורדפרס עצמאי (הבלוג הזה)
הקמת בלוג - איך מתחילים? (הבלוג הזה)
להקים בלוג מצליח מאפס - מדריך בשלבים - חלק א' (בלתי נקרא)

תגובה 1:

 1. נראה פשוט שמסבירים :) תודה  

  השבמחק