יום רביעי, 20 בינואר 2010

עולמות וירטואליים לילדים

משחק בעולמות וירטואליים נהפך לבילוי מועדף של שעות הפנאי בקרב ילדים רבים. בשנת 2008 העריכו כי כשמונה מיליון ילדים ומתבגרים בארה"ב ביקרו בעולמות וירטואליים באופן סדיר. ישנן הערכות כי מספר זה יוכפל עד 2013. גם בישראל עולה הפופולריות של עולמות וירטואליים בקרב ילדים ומתבגרים. קיים אמנם עדיין מחסום שפה מכיוון שרב העולמות הוירטואליים הינם באנגלית, אך עדיין למרות קשיי שפה ילדים ישראלים רבים מבלים את זמן המחשב שלהם במציאות וירטואלית.


מהו עולם וירטואלי?

עולם וירטואלי הוא סביבה ממוחשבת המציעה למשתמשיה מציאות וירטואלית המחקה את העולם האמיתי. בעולם הוירטואלי משתמשים מתקשרים באמצעות אוואטר, דמות גרפית ממוחשבת דו או תלת מימדית, המייצגת את הדמות האמיתית של המשתמש או אלטר אגו שלו. עולמות וירטואליים מציעים למשתמשים שלהם מציאות וירטואלית בה הם יכולים לנווט וליצור אינטרקציה. עולם וירטואלי טוב מציע בדרך כלל גרפיקה תלת מימדית, אנימציה, סימולציות מתוחכמות, תוכנות למסרים מיידים (כתיבה, קול, וידאו), פורומים ועוד שירותים וטכנולוגיות בהתאם לאיכות ואופי העולם.

עולמות וירטואליים נחלקים לשני סוגים עיקריים:

עולמות משחק מקוונים רבי משתתפים -
בעולמות משחק ישנה שיטת ניקוד ואלמנט של תחרות. על המשתתפים במשחק למלא משימות ולהרוויח נקודות ולעיתים קרובות הם צריכים להתחרות מול משתתפים אחרים. בעולמות מסוג זה יש כמובן מנצחים ומפסידים.  Everquest ו- World of Warcraft הם עולמות משחק פופולריים.

עולמות חברתיים -
עולמות חברתיים הם בעלי אופי פחות תחרותי מעולמות משחק או שאלמנט התחרות לא קיים בהם כלל. הם דומים יותר לרשתות חברתיות כגון: Facebook או MySpace בתוספת טכנולוגיה של תלת מימד. העיקר בעולמות אלו הוא ליצור קשר עם משתתפים אחרים. Second Life הוא עולם חברתי פופולרי.


טוב או רע לילדים?

עולמות וירטואליים הם מדיה חדשה יחסית ואין עדיין מספיק מחקרים העוסקים בהשפעתם על ילדים, לכן קשה להגיע לידי מסקנות ברורות האם הם מועילים להם, מזיקים או לא משפיעים כלל. באופן כללי ניתן להגיד כי משחק בעולם וירטואלי יכול בהחלט להיות פעילות מהנה כל עוד הוא מהווה חלק סביר מפעילויות הילד. כמו כן על העולם הוירטואלי להתאים בתכניו לגיל הילד.
מה שברור הוא שאין לילדים או מתבגרים מקום בעולמות וירטואליים המיועדים למבוגרים. בהרבה מעולמות אלו ישנם תכנים שאינם מתאימים לילדים כגון תכנים אלימים, תכנים מיניים בוטים - לעיתים גם סייברסקס, עידוד לשימוש בסמים, מסרים של שנאה וכדומה. ישנם עולמות וירטואליים המותאמים לילדים ולמתבגרים. בעולמות אלו בדרך כלל ישנה הקפדה על תכנים המתאימים לילדים, ישנם משגיחים המסתובבים בעולם הוירטואלי ודואגים לשמירת הכללים והתוכנות המיועדות לאינטרקציה (מסרים מיידים, דואר) מוגבלות במסרים שניתן להעביר.

אז מה הטוב?

עולמות וירטואליים מפתחים את הדמיון ומאפשרים לילדים להשתתף במשחק תפקידים ולהתנסות במגוון של דמויות, דעות, עבודות והתנסויות אחרות המאפשרות להם ללמוד על עצמם. הם מאפשרים לילדים להגיע למקומות שאולי הם לא יכולים להגיע אליהם בעולם האמיתי אם בגלל מגבלות פיזיות, מחיר גבוה או מגבלות אחרות. הם מפתחים את כישורי התקשורת המקוונת של ילדים, מלמדים אותם כיצד סוחרים באינטרנט ומהם כללי ההתנהגות המקובלים ברשת.

מה הרע?

מכיוון שרשת האינטרנט היא חסרת גבולות פיזיים ומאפשרת אנונימיות היא מכילה בתוכה סיכונים לילדים שלהבדיל ממבוגרים אינם בעלי כישורי שיפוט בשלים וכתוצאה מכך לא תמיד מפרשים נכונה את התכנים בהם הם נתקלים ברשת. אותם סיכונים קיימים גם בעולמות וירטואליים - תכנים שלא מתאימים לילדים, בריונות, עברייני אינטרנט מסוגים שונים, תוכנות מזיקות ועוד (ניתן לקרוא על הסיכונים  בהרחבה בפוסט מה עושים הילדים שלנו ברשת?). באותה מידה שיש לפקח על פעילות ילדים ברשת האינטרנט יש לעשות זאת גם בעולמות וירטואליים. רב העולמות הוירטואליים המותאמים לילדים מספקים סביבה בטוחה יחסית אך עדיין נדרשת מעורבות הורית במיוחד אצל ילדים צעירים שרצוי שיגלשו בליווי מבוגר. הסביבה הסגורה והבטוחה שמספקים עולמות וירטואליים המיועדים לילדים מורידה בצורה ניכרת את הסיכונים בהם אנו בדרך כלל נתקלים ברשת האינטרנט, אך בעולמות וירטואליים ישנם מספר סיכונים הייחודים להם -
 • עולם הדמיון של ילדים מפותח ביותר. העולם הוירטואלי מציע להם מציאות דמיונית בה הם יכולים ליצור לעצמם עולם משל עצמם. הסיכון הוא שיכול להיווצר טשטוש של גבולות הילד בין העולם האמיתי לוירטואלי בייחוד אם העיסוק בעולם הוירטואלי הופך לעיסוק מרכזי של הילד. הילד יכול להישאב לתוך העולם הוירטואלי ולהפוך אותו לעולם העיקרי בו הוא מתפקד. כתוצאה מכך תפקודיו של הילד בעולם האמיתי עלולים להיפגע. 
 • אחד המאפיינים השליליים, המופיע אצל חלק גדול של עולמות וירטואליים לילדים ויש לתת עליו את הדעת, הוא עידוד צרכנות. עולמות וירטואליים לילדים אמנם מכילים כמויות קטנות של פרסומות, אך יש בהם קשר חזק בין אזרחות טובה בעולם הוירטואלי לצרכנות. בחלק גדול מהעולמות הוירטואליים מעודדים את הילדים לצבור רכוש - בגדים, נעליים, מכוניות, אביזרים שונים ועוד.  ככל שיש לך יותר רכוש אתה שווה יותר. רצוי לכוון את הילדים לעולמות המציעים תכנים אכותיים. לצד העולמות הצרכניים בהחלט אפשר למצוא גם עולמות וירטואליים חינוכיים המעבירים מסרים חשובים כגון הגנה על הסביבה, עזרה לזולת, פעילות לטובת הציבור, תכנים לימודיים וכדומה.

במידה והחלטתם להרשות לילדיכם לשחק בעולם וירטואלי רצוי לבדוק את הדברים הבאים:

 • האם העולם הוירטואלי מתאים לגילו של הילד? 
 • אלו מסרים מודגשים?
 • מהם כללי ההתנהגות הנהוגים בעולם?
 • מהם אמצעי הבטיחות של העולם השומרים שהתכנים בו מתאימים לילדים? (האם קימים סיירים המשגיחים על הכללים, האם ישנן מגבלות על תקשורת בין המשתתפים במשחק וכדומה).
 • האם ישנן פרסומות באתר? 
 • האם העולם הוא סביבה סגורה או ישנן הפניות לאתרים חיצוניים (באתר עצמו או בפרסומות)?
הכי חשוב -  היו מעורבים, לוו את ילדיכם בשלבים הראשונים שלהם בעולם הוירטואלי על מנת לוודא כי הם אכן נמצאים בסביבה בטוחה המתאימה להם. כמו כן כשמדובר בילדים צעירים ממש (עד גיל 10) מומלץ לא לתת להם לגלוש ולשחק ללא השגחת מבוגר. 


אם אתם מחפשים עולם וירטואלי אשר מתאים לילדים אתם יכולים להעזר בדוגמאות הבאות:


עולמות וירטואליים בעברית:

פלא לנד -  גילאים 3-9   בתשלום.
עולם וירטואלי בעברית שפותח ע"י חברת קומפדיה. העולם הוא עולם הרפתקאות בעל אנימציה מורכבת. כל ילד בוחר לעצמו דמות אשר תייצג אותו במשחק ויוצא לנווט ולגלות את העולם. בעולם משימות, משחקים, פעילויות העשרה (שפה, חשבון ואנגלית), סרטים, סיפורים וניתן גם לטפל בחית מחמד, הכל תוך שימת דגש על ערכים דמוקרטיים. קיימת באתר מערכת להתאמה אישית (פרסונליזציה) שיחד עם התקדמות הילד באתר היא לומדת את פעילויותיו ומתאימה את התכנים לגילו ורמתו. בנוסף קיים אתר הורים בו ההורה יכול לראות את הפעילויות של ילדו בעולם.  ניתן להרשם לנסיון חינם לשלושה ימים, לאחר מכן חברות בעולם כרוכה בתשלום חודשי או שנתי לבחירתכם.

אקולוקו - גילאים 7-14  ללא תשלום אך חלק מהפעילויות בעולם פתוחות בפני חברים משלמים בלבד.
עולם וירטואלי שפותח ע"י חברת VTweens . היתרון הגדול של העולם הזה שהוא בנוי על פלטפורמה המאפשרת שפות רבות. כרגע השפות הנתמכות הן עברית ואנגלית. כל ילד הנרשם באקולוקו בוחר לעצמו דמות שתייצג אותו בעולם הוירטואלי ומתחיל לנווט בעולם הבנוי מחלקים שונים (מדבר, ג'ונגל) כאשר בכל חלק ישנה דמות מרכזית הנותנת משימות ומעבירה את המסרים. הילדים  עם כניסתם לעולם מקבלים דרוג ראשוני וככל שהם עושים יותר משימות בעולם הם מקבלים נקודות, מתקדמים בדרוג ונפתחות בפניהם משימות חדשות. בעולם אקולוקו יש דגש על נושאים הקשורים באיכות הסביבה, ערכים דמוקרטיים ומנהיגות והמשימות בעולם מותאמות לנושאים אלה. החברים בעולם יכולים להחליף ביניהן חפצים וירטואליים, לשחק, להשתתף במשימות, לרכוש חפצים וירטואליים בחנויות וירטואליות ועוד. ישנם בעולם סיירים אשר משגיחים כי כללי ההתנהגות נשמרים. כמו כן התקשורת בין הילדים מוגבלת. התקשורת במסרים מיידים פומבית וניתנת להשגחה והתקשורת דרך דואר מוגבלת למסרים נתונים מראש. חברות באקולוקו אינה דורשת תשלום, אך ישנן פעילויות באתר שפתוחות לחברים משלמים בלבד הנקראים "חלוצים" כגון: אימוץ חית מחמד ונווט קל בחלקים השונים של העולם ע"י שימוש במפה.

וובקינז - גילאים 6-13 - בתשלום.
וובקינז הוא עולם וירטואלי שפותח ע"י חברת Ganz ואשר קיים גם בגרסה עברית. על מנת להיות חבר בעולם יש לרכוש בובת חיה, בפתיחת החשבון הילד מכניס את פרטי החיה שרכש ומאמץ את החיה בעולם הוירטואלי. אימוץ חיה מאפשר משחק בעולם למשך שנה. בכל פעם שהילד ירכוש חיה חדשה ויאמץ אותה בעולם הוירטואלי הרשיון יחודש מתאריך האימוץ לשנה קדימה (ניתן לאמץ מס' חיות באותו חשבון). כל בובה שאומצה מקבלת ייצוג בעולם הוירטואלי. הילד מעניק לה שם, החיה מקבלת חדר וירטואלי והילד יכול לרכוש עבורה בגדים, משחקים, רהיטים ואוכל בכסף וירטואלי של העולם הנקרא "קינזקאש". הילד משיג את הכסף הוירטואלי על ידי משחק במשחקים שונים הקיימים בעולם הוירטואלי והשגת נקודות. התקשורת בדואר ובמסרים מיידים מוגבלת לתכנים ידועים מראש אך ישנה אפשרות להשתמש בתוכנת מסרים מיידים - "צ'אט פלוס" המאפשרת הכנסת מסרים שאינם קבועים מראש. על מנת לשמור על בטיחות, תוכנת ה"צ'אט פלוס" מנוטרת ואינה מאפשרת להשתמש במילים או ביטויים שליליים. כמו כן הורים יכולים להגביל את ילדיהם לשימוש בצ'אט מוגבל בלבד. באתר קיימות פרסומות של חברת Ganz וגם פרסומות של חברות הקשורות לחברת Ganz. הורים יכולים לבחור לבטל הצגת פרסומות שאינן קשורות לחברת Ganz.

עולמות וירטואליים באנגלית:

Moshi Monsters - גילאים 6-14 - ללא תשלום אך חלק מהפעילויות בעולם פתוחות בפני חברים משלמים בלבד. 
עולם וירטואלי בשפה האנגלית שפותח ע"י חברת Mindy Candy. בפתיחת חשבון באתר הילד מאמץ מפלצת לפי בחירתו והיא מייצגת אותו בעולם. האזור הפרטי של הילד בעולם הוא חדרה של המפלצת וניתן לצאת מהחדר ולנווט בחלקים השונים של העולם. הילד יכול לרכוש למפלצת שלו חפצים וירטואליים ואוכל בכסף וירטואלי הנקרא Rox , את הכסף הוירטואלי הילד מרויח ע"י קבלת נקודות במשחקים ומשימות. הילד מקבל דרוג בעולם וככל שהוא משלים יותר משימות הוא מתקדם בדרוג ונפתחים בפניו חלקים נוספים של העולם. התקשורת בעולם (בדואר וצ'אט) מוגבלת למסרים ידועים מראש. ישנן פעילויות בעולם הפתוחות בפני חברים משלמים בלבד.

Club Penguin- גילאים 7-14 - ללא תשלום אך חלק מהפעילויות בעולם פתוחות בפני חברים משלמים בלבד. 
Club Penguin הוא עולם וירטואלי מושלג בבעלות חברת דיסני אשר חבריו מיוצגים ע"י דמויות פינגוינים וירטואליות. העולם שם דגש על ערכים חינוכיים כגון תרומה לקהילה, איכות הסביבה וערכים דמוקרטיים. בעולם משחקים רבים, פעילויות וסימולציות. הילדים יכולים לתקשר זה עם זה באמצעות דואר או תוכנת מסרים מיידים המוגבלים במסרים. יש דגש חזק על בטיחות באתר על מנת לשמור על תכנים חינוכיים ואיכותיים. ישנן פעילויות בעולם הפתוחות בפני חברים משלמים בלבד.

Whyville - גילאים 8-15 - ללא תשלום.

Whyville הוא עולם חינוכי חופשי מתשלום שהוקם ב- 1999 כעיר וירטואלית לילדים במטרה לעודד אותם לעסוק בפעילויות חינוכיות התורמות לקהילה. החברים בקהילה מיוצגים בעולם ע"י ראשים צפים. בעולם פעילויות חינוכיות רבות בתחומים מגוונים כגון אומנות, מדעים, מדעי החברה ועוד. התכנים בעולם מדגישים ערכים דמוקרטיים, מעורבות חברתית ותרומה לקהילה. יש דגש באתר על בטיחות על מנת לשמור על תכנים אכותיים וחינוכיים. תוכנת המסרים המיידים אמנם אינה מוגבלת אך היא מנוטרת לאיתור מסרים שליליים ופוגעניים כמו כן ניתן לדווח בקלות על התנהגות שאינה תואמת את הכללים באתר. חבר אשר עובר על הכללים מסולק מהעולם. 


Teen Second Life - גילאים 13-17 - ללא תשלום אך פעילויות מתקדמות בעולם פתוחות בפני חברים משלמים בלבד.

עולם וירטואלי באנגלית למתבגרים שפותח ע"י חברת Linden Lab. העולם פתוח רק בפני מתבגרים (קיימת גם גירסה למבוגרים - Second Life). החברים בעולם מיוצגים ע"י דמויות וירטואליות באמצעותן הם מנווטים בין חלקי העולם השונים, לוקחים חלק בפעילויות השונות ומשוחחים בצ'אט עם חברים. באתר ניתן להשתמש בשפה סקריפטואלית פשוטה על מנת ליצור בגדים, מכוניות ועוד אביזרים כיד הדמיון הטובה. על מנת שהעולם יהווה סביבה בטוחה ונעימה למתבגרים ישנם משגיחים שמנווטים בעולם בכל חלקיו ומוודאים כי כללי ההתנהגות נשמרים. ניתן לפנות למשגיחים בכל עת ולדווח על בעיה בצורה פשוטה ע"י שימוש בצ'אט.  רב הפעילויות בעולם הן ללא תשלום אך על מנת לרכוש אדמה וירטואלית בעולם יש לשלם. 

בנוסף אולי תאהב/י את זה:

מה עושים הילדים שלנו ברשת? (הבלוג הזה)
פדופילים ברשת - איך להגן על הילדים? (הבלוג הזה)
מה הילדים עושים ברשת? (פורטל השירותים והמידע הממשלתי)

תגובה 1:

 1. אין כמו אקולוקו.... הלואי שיפתחו עוד עולם וירטואלי כמו אקולוקו רק קצת בסגנון שונה אבל כמו האיכות של אקולוקו

  השבמחק