יום רביעי, 13 בינואר 2010

מה עושים הילדים שלנו ברשת?

שימוש יומיומי וסדיר של ילדים ומתבגרים ברשת האינטרנט הוא תופעה נפוצה. מסקרים שונים שנעשו בארץ עולה כי כ- 90% מבני הנוער בגילאי 13-17 וכ- 60% מהילדים בגילאי 5-12 גולשים באינטרנט בצורה סדירה.


אז מה עושים הילדים שלנו ברשת?

מסקרים רבים שנעשו בארץ ובעולם עולה כי המתבגר הממוצע -
 • משתמש באינטרנט כאמצעי לתקשורת מיידית בייחוד באמצעות תוכנות למסרים מיידים כגון: ICQ ו- MSN Messanger. 
 • משתתף בפורומים.
 • משוחח בחדרי צ'אט.
 • יוצר בלוגים ומגיב לבלוגים של אחרים.
 • מנצל את הרשת לצורכי לימודים.
 • משחק במשחקים מקוונים.
 • גולש בעולמות וירטואליים.
 • רוכש בחנויות מקוונות.
 • צורך פורנוגרפיה ולעיתים גם משתתף בסייברסקס. 
למרות שרשת האינטרנט מהווה חלק טבעי מחייהם היומיומיים של מתבגרים וילדים, מחקרים רבים מראים כי מרבית ההורים אינם מקדישים תשומת לב לחוויות ולפעילויות של ילדיהם ברשת.
האינטרנט הוא למעשה בבואה וירטואלית של העולם האמיתי וככזו הוא מייצג את הטוב ואת הרע אשר קיימים בעולם האמיתי. בשונה מעולם המציאות, שבו ברב המקומות ישנן מגבלות פיזיות המונעות מילדים ומתבגרים להחשף לפעילויות שאינן מתאימות לגילם, באינטרנט גבולות פיזיים אינם קיימים. ילדים ומתבגרים רבים נחשפים לתכנים שאינם מתאימים לגילם בטעות או שלא בטעות. ילדים יכולים להיות בעלי יכולות טכניות מרשימות ,לעיתים טובות יותר מהוריהם, אך כישורי השיפוט שלהם בדרך כלל בוסריים. חשיפתם לתכנים ברשת שלא תואמים את גילם, ללא ידיעת הוריהם וללא תמיכתם ועזרתם, מותירה אותם חשופים ופגיעים.


הסיכונים העיקריים לילדים ומתבגרים ברשת האינטרנט

 • חשיפה לתכנים קשים אותם הם עלולים לפרש בצורה לא נכונה העלולה להזיק להם. למשל, תכנים מיניים בוטים-פורנוגרפיה, סייברסקס, תכנים אלימים, מסרים של שנאה, הימורים ברשת ועידוד לשימוש בסמים.
 • ניצול ע"י עברייני מין הפועלים ברשת. עברייני מין פועלים ברשת האינטרנט ומנצלים את האנונימיות המתאפשרת בתקשורת מקוונת ליצירת קשר עם ילדים תוך התחזות לילד/ילדה בני גילם.
 • נפילת קורבן לבריונות ברשת. ילדים ומתבגרים רבים (במחקרים רבים מדובר על כ- 80% מהילדים הגולשים) נחשפים לבריונות ברשת מצד חברי קבוצת הגיל שלהם. הבריונות ברשת מהווה תחליף לבריונות המסורתית בחצר בית הספר. הצקות, רכילויות, אלימות מילולית ועוד. חלק מהפעילות הבריונית ברשת אף נופל תחת הקטגוריה של פעילות פלילית לפי הגדרת החוק. 
 • נפילת קורבן להונאות ברשת.
 • חשיפת מידע אישי של הילד או של המשפחה.
 • חשיפת המחשב האישי למתקפות של תוכנות מזיקות.
 • טשטוש הגבולות של הילד בין העולם האמיתי לוירטואלי. 

איך מקטינים את הסיכונים?

אין סיבה שהצדדים השליליים ברשת ימנעו מאיתנו או מילדינו את ההנאה מהדברים החיוביים הקיימים בה. יש לנקוט במספר אמצעי הגנה ולשמור על  כללי התנהגות שיכולים להמעיט בצורה ניכרת את החשיפה לסיכונים ברשת. חשוב שילדים הגולשים ברשת יהיו מודעים לסיכונים הקימים בה וידעו כיצד להזהר מהם ולהתמודד עימם.


כמה טיפים שיכולים לעזור:
1) ילדים צעירים (עד גיל 10) אינם אמורים לגלוש לבד ברשת האינטרנט. הם זקוקים לליווי של מבוגר שיפרש ויסביר את התכנים בהם הם נתקלים, יסנן תכנים שאינם מתאימים וילמדם כיצד לגלוש בצורה בטוחה ונכונה.

2) ודאו שהמחשב שילדיכם משתמשים בו נמצא במרחב משפחתי. זה אמנם יכול להיות לא יפה או נוח מבחינה עיצובית, אך חשוב שהמחשב שבו ילדיכם משתמשים יהיה במרחב משפחתי פתוח בו יש אפשרות למבוגר אחראי לפקח על הנעשה.

3) דברו עם ילדיכם על הסיכונים. הסבירו לילדיכם על הסיכונים הקיימים ברשת באופן המותאם לגילם. נסו לתת להם דרכי התמודדות מידיות כגון, פניה מידית להורה או מבוגר , כיבוי המחשב או כל פעילות אחרת שנראית לכם נכונה.

4) הגדירו כללים ברורים לשימוש ברשת. ישנם הורים שמגדירים עם ילדיהם חוזה משפחתי לשימוש ברשת הכולל את כללי הבית ביחס לגלישה ברשת האינטרנט. לדוגמא: כמה זמן ביום מותר לגלוש, באיזה תוכנת מסרים מידיים מותר להשתמש, לאיזה אתרים אסור לגלוש, כיצד ניתן לשלם ברשת אם בכלל ועוד כללים נוספים על פי הנורמות הנהוגות במשפחה.

5) דאגו להיות מעורבים בפעילויות האינטרנט של ילדיכם. הביעו עניין, דברו איתם על מה שמעניין אותם וגרמו להם להבין שאתם נמצאים שם בשבילם, נכונים להתמודד עם בעיות שאולי יתעוררו. 

6) היו מעודכנים בתרבות הרשת. הכירו טכנולוגיות, יישומים ושירותים פופולריים. אם תהיו מודעים למה שקורה ברשת  כך תוכלו לעזור לילדיכם ולהיות יותר מעורבים בפעילויות הרשת שלהם.

7) הנחו את ילדיכם למקומות חיוביים ברשת. תנו להם דוגמאות לאתרים מענינים שאתם מחשיבים כמתאימים לגילם.

8) הדריכו את ילדיכם כיצד לשמור על פרטיותם ועל המחשב האישי שלהם. להלן מס' הנחיות חשובות שיכולות להיות רלוונטיות (גם לאוכלוסיה בוגרת):
 • לא ליצור קשר עם זרים ברשת. לא לשוחח עם אנשים זרים בתוכנות מסרים מיידים, דואר אלקטרוני, חדרי צ'אט או כל צורת התקשרות אחר ברשת ללא אישור הורים. 
 • לא ליצור קשר טלפוני או להיפגש עם אדם זר שדיברו איתו ברשת ללא אישור הורים. במידה וילדיכם הכירו חברים חדשים דרך הרשת לוו את ההכרות הזו וודאו שהיא אכן לגיטימית ובטוחה. 
 • לא למסור פרטים אישיים ברשת. לא בתוכנות של מסרים מיידיים לא ברשתות חברתיות, לא בדואר אלקטרוני וכך הלאה. במידה וילדיכם רוצים להרשם לאתר מסוים ולהשאיר פרטים אישיים, ודאו כי הם עושים זאת תחת השגחתכם ושההרשמה אכן לגיטימית ובטוחה.
 • לא להעלות תמונות אישיות לרשת. במידה וילדיכם מאוד מעוניינים בכך עיזרו להם להעלות את התמונות בצורה בטוחה כך שלא תהיינה נגישות לכלל המשתמשים ברשת אלא רק לאוכלוסיה של חברים בלבד. רב השירותים המאפשרים העלאת תמונות נותנים אפשרות להעלאת תמונות ברמה שיחשפו לחברים בלבד ע”י שימוש בסיסמא או הגדרות פרטיות באתר.
 • לא לשלוח תמונות אישיות לזרים ברשת. ע”י דואר אלקטרוני, תוכנת מסרים מידיים או כל צורת התקשרות אחרת.
 • עזרו לילדיכם ליצור סיסמאות טובות לשירותים שונים בהם הם משתמשים ברשת. למשל דואר אלקטרוני, תוכנות למסרים מיידים, חשבון ברשת חברתית ועוד שרותים דומים. על סיסמא טובה להיות מורכבת משמונה תווים לפחות רצוי תוך מיזוג של מספרים ואותיות. אל תשתמשו בפרטים אישיים שלכם כסיסמא כגון: מס' טלפון, מספר תעודת זהות וכדומה. כמו כן, אל תשתמשו בביטויים מוכרים כסיסמא.
 • עזרו לילדיכם ליצור כינויים בטוחים ברשת, שאינם חושפים מידע אישי. בשירותים רבים שילדים משתמשים בהם ברשת, הם מתבקשים ליצור כינוי לעצמם. זה נהוג בתוכנות למסרים מידיים כגון - ICQ  ו- MSN Messenger , ברשתות חברתיות כגון Myspace ו- Facebook, בעולמות וירטואליים ועוד שירותים ואתרים רבים אחרים. ודאו שהכינוי בו ילדיכם בוחרים אינו חושף את גילם, מינם, בית הספר שלהם או כל מידע אישי אחר. לדוגמא הכינוי Jenny1998 חושף את שנת הלידה ואת הגיל ורצוי להימנע מכך.
 • הנחו את ילדיכם להימנע מהורדת תוכנות למחשב. הסבירו לילדיכם כי תוכנות רבות יכולות להזיק למחשב ולהכיל רוגלות, וירוסים ועוד תוכנות מזיקות רבות אחרות. הדריכו את ילדיכם שלא להוריד למחשב האישי תוכנות ללא אישורכם.
9) ודאו כי המחשב האישי שילדיכם משתמשים בו מוגן מפני תוכנות מזיקות. כצעד ראשון מומלץ להתקין תוכנות אנטי-וירוס ופיירוול (=Firewall).

10) ניתן להשתמש בתוכנות שונות המיועדות לניהול השימוש באינטרנט למשפחות (=Internet parental control software). תוכנות אלה מציעות מדרגים שונים של הגבלות על גלישה של ילדים ובדרך כלל מציעות גם דוחו”ת להורים על פעילויות האינטרנט של ילדיהם. חשוב לזכור שתוכנות אלו לא מהוות תחליף לנוכחות הורית ולחינוך. כפיתרון יחיד הן מתבררות לעיתים קרובות כלא יעילות.

והכי חשוב -

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה