יום ראשון, 3 בינואר 2010

הקמת בלוג - איך מתחילים?

החלטתם להקים בלוג. זו בהחלט החלטה חשובה. בעידן הטכנולוגי של היום אם אתה לא קים ברשת האינטרנט , אפשר להגיד שאתה לא קים.

מהו בלוג?

בלוג הוא יומן מקוון המפורסם באתר ברשת האינטרנט. בבלוג מפורסמות רשומות (=פוסטים) ע"י כותב או כותבי הבלוג העוסקות בנושאים שונים והן חשופות לכלל הגולשים באינטרנט. בחלק מהבלוגים מתאפשר לקהל הקוראים של הבלוג להגיב לרשומות שפורסמו. הרשומות מפורסמות בבלוג בסדר יורד מהרשומה החדשה ביותר לישנה ביותר. בעלי בלוג נקראים "בלוגרים" וקהילת בלוגרים נקראת "בלוגספירה".  לעיתים מתיחסים לכלל הבלוגים ברשת האינטרנט כ- "בלוגספירה".

איך מקימים בלוג?

הקמת בלוג יכולה להיות פשוטה מאוד אם אתם יודעים מה אתם עושים. הבעיה העיקרית היא שכאשר אתם מקימים את הבלוג הראשון שלכם, הנסיון והידע הנדרשים לשם יצירה של בלוג רציני ואכותי לא ממש נמצאים בידיכם.

על מנת שתוכלו לצאת לדרככם הוירטואלית בצורה יותר קלה ארזתי במספר סעיפים את הדברים הבסיסיים והחשובים שיש לעשות כאשר מקימים בלוג.

צעד ראשון:

הקדישו חשיבה –
הגדירו לעצמכם לשם מה אתם פותחים בלוג, מה המטרות העיקריות שלכם, מהו התוכן העיקרי אותו אתם עומדים להציג ומהו קהל היעד של הבלוג.
מקדו את עצמכם. אל תתרחבו יתר על המידה. חשוב, במיוחד בשלבים הראשונים, שהבלוג יהיה ממוקד מבחינת התוכן שהוא מציג וקהל היעד שאליו הוא מכוון. מיקוד עוזר בהשגת קהל קוראים מגובש ואף יכול להקל על מנועי חיפוש למצוא את הבלוג שלכם ולהציג אותו במקום טוב בתוצאות חיפוש רלוונטיות.
לאחר שתשיגו קהל קוראים ראשוני יהיה לכם יותר קל להרחיב את היריעה. 

צעד שני:

בחרו האם להקים בלוג עצמאי (המשתמש במערכות לניהול תוכן כגון Wordpress או Blogger ) או בלוג על פלטפורמה קהילתית קיימת  כגון, דה- מארקר קפה , הבלוגיה של תפוז וישראבלוג

בלוג עצמאי הוא בלוג בעל כתובת (Domain) משל עצמו. בלוג כזה בדרך כלל דורש השקעה כספית בקנית ה- Domain , ברכישת מקום אחסון ולעיתים גם ברכישה של אמצעים טכנולוגיים לפיתוח הבלוג.

בלוג על פלטפורמה קהילתית קיימת הוא בלוג המוקם באתר המאפשר הקמת בלוגים כחלק מהשירותים אותם הוא מציע. בלוג כזה חופשי מתשלום.

ישנם יתרונות וחסרונות לכל שיטה. להלן מספר נקודות חשובות:

בלוג עצמאי –
 • מאפשר שליטה מלאה על כלי הפיתוח, עיצוב ומיתוג.
 • מאפשר בידול והתמקדות על התוכן או השרותים שמציע הבלוג.
 • דורש פעילות קידום ברשת האינטרנט על מנת שיוכל לצבור קהל קוראים.
 • מאפשר פעולות ניטור ומעקב.
 • מאפשר עשיית רווח ממכירת שירותים או מפרסום.
 • דורש השקעה כספית שיכולה לנוע ממינימלית (קניית ה- Domain בלבד) ועד גדולה (תשלום על עיצוב, שווק, כתיבת תוכן וכו').

  בלוג על פלטפורמה קהילתית  -
  • זוכה לתזרים קוראים קבוע מתוך הקהילה עצמה.
  • מאפשר שליטה חלקית בלבד על עיצוב הבלוג.
  • אינו מאפשר פעולות ניטור ומעקב.
  • בדרך כלל אינו מאפשר רווח מפרסום או מכירת שירותים. ברב הפלטפורמות הקהילתיות ישנן כמובן פרסומות אבל הרווחים מהן הולכים לכיסם של בעלי האתר בו קיימת הפלטפורמה. משמעות הדבר היא גם שליוצר הבלוג אין השפעה על תוכן הפרסומות המופיעות לצד הבלוג שלו. 
  • אינו דורש השקעה כספית.
   על פניו נראה כי לבלוג עצמאי יש הרבה יתרונות וזה אכן נכון, אך יש לזכור כי הקמת בלוג כזה יותר מורכבת מהקמת בלוג על פלטפורמה קהילתית. נדרשת השקעה כספית ובדרך כלל ידע טכנולוגי מינימלי.
   בבלוג של פלטפורמה קהילתית אין השקעה כספית, הקמתו פחות מורכבת ואינה דורשת ידע טכנולוגי.

   אפשרות נוספת היא לפתוח בלוג בקהילות הבלוגים המתוחזקות ע"י Blogger ו- Wordpress. בלוג כזה אינו בעל כתובת עצמאית ואינו דורש שירותי אחסון אך גם קשה להגדירו כמשתייך במובהק לפלטפורמה קהילתית מכיוון שקהילות הבלוגים של Blogger ו- Wordpress אינן קהילות שמספקות סביבה חברתית מקוונת תומכת כמו שמספקות פלטפורמות קהילתיות כגון דה-מארקר קפה, הבלוגיה של תפוז וישראבלוג. היתרון של הקהילות של Blogger ו- Wordpress שהן מאפשרות עצמאות רבה בעיצוב הבלוג, שימוש בתוספים שונים והוספת פרסומות לבלוג. הן יכולות להתאים למי שרוצה עצמאות גדולה יותר בשליטה על הבלוג, מרגיש כי הוא אינו צריך להיות תלוי במנגנוני שיווק קהילתיים ואינו מעוניין ברכישת כתובת עצמאית ושירותי אחסון.

   Blogger - מערכת ניהול התוכן של חברת Google למעשה מציעה שלוש אפשרויות בדרגות שליטה שונות לפתיחת בלוג.
   • ניתן לרכוש כתובת ושירותי אחסון ואז להוסיף תוכן לבלוג שלכם ע"י שימוש ב- FTP מתוך Blogger. אפשרות זו מעניקה לכם עצמאות בניהול האתר שלכם, אך לא בניהול הבלוג. שיטה זו יכולה להיות טובה לבעלי אתרים הרוצים להוסיף לאתר שלהם חלק שהוא בלוג.
   • אפשרות שניה היא להצטרף לקהילה של Blogger ולפתוח בלוג קהילתי. בלוג קהילתי ב-Blogger גמיש יותר מבחינת עיצוב מבלוגים בקהילות כגון דה-מארקר או ישראבלוג, הוא מאפשר הפקת רווח מפרסום, הוספת תוספים, ניטור ועוד, אך עדיין בראש הבלוג יופיע סרגל של מערכת Blogger המפנה גם לבלוגים אחרים בקהילה ולמעשה לא תהא לבלוג שלכם כתובת עצמאית.
   • חברת Google מציעה אפשרות שלישית שנקראת Custom Domain. ניתן לרכוש כתובת דרך ספק כתובות או לרכוש כתובת דרך חברת Google עצמה (למעשה דרך Third Party) ולחבר את הכתובת הזו לבלוג של Blogger. שרותי האחסון יהיו חינם על חשבון חברת Google. בצורה זו יוצר הבלוג מרויח כתובת משל עצמו לבלוג ואינו צריך לשלם עבור שירותי אחסון. החיסרון במצב הזה שאין בו גמישות מלאה. אינכם יכולים לעשות כרצונכם עם הבלוג שלכם מכיוון שאתם תלויים בשירותי האחסון של חברת Google שניתנים לכם חינם. השליטה שלכם בבלוג אינה מלאה והסרגל של Blogger עדיין יופיע בראש הבלוג.
   לסיכום - הבחירה בין בלוג עצמאי לבלוג קהילתי צריכה להתבצע על סמך מטרת הבלוג, ההשקעה הכספית הרצויה, התמצאות יוצר הבלוג ברזי הרשת וכד'.

   ניתן להגיד באופן כללי כי בלוג עסקי עדיף שיהיה עצמאי בעוד שבלוג של תכנים אישיים יכול להפיק יותר מחברות בקהילה.

   צעד שלישי (רלוונטי רק לבלוגים עצמאיים):

   בחירה של מערכת לניהול תוכן  -
   קימות פלטפורמות שונות לניהול תוכן. חלקן ללא עלות וחלקן דורשות תשלום. לעיתים ספק ה-Domain מכליל בתוך התשלום על כתובת האתר גם מערכת לניהול תוכן ללא תשלום נוסף.
   המערכות הפופולריות ביותר הן Wordpress , Blogger , Drupal  (קימות כמובן נוספות).

   הבחירה במערכת לניהול תוכן היא בעיקר ענין של טעם אישי, אך ישנם מספר משתנים שיש לקחת אותם בחשבון.

   שפת הבלוג יכולה בהחלט להשפיע על הבחירה. עברית היא בהחלט שפה קשה ולעיתים יש בעיות תאימות במערכות לניהול תוכן. מנסיוני האישי התמיכה בעברית טובה יותר במערכת של Wordpress וישנן יותר תבניות עיצוב שהותאמו לעברית. בהחלט חל שיפור  בתקופה האחרונה בתמיכה בעברית של מערכת Blogger , אך עדיין מעבר לעברית מאנגלית דורש מעט מאמץ טכני.

   באופן כללי מערכת Wordpress דורשת פחות ידע טכני ומאפשרת ניהול עיצוב ובחירת עיצוב בצורה אינטואיטיבית המתאימה גם לאנשים שאינם אנשים טכניים.

   מערכת Blogger מעניקה גמישות גדולה בעיצוב הבלוג עד כדי התערבות בקוד, אך היא מסובכת יותר ודורשת לעיתים ידע טכני על מנת שניתן יהיה להגיע לתוצאות טובות. היתרון של Blogger הוא גישה נוחה לכל השירותים של חברת Goggle. שירותים רלוונטיים של חברת Google שמרבית הבלוגרים משתמשים בהם הם למשל: Google Analytics - שירותי מעקב וניטור (חברת Google עומדת בקרוב להוציא מערכת ניטור ייחודית ל- Blogger שתרוץ מתוך מרכז השליטה של הבלוג עצמו) ו- Adsense - פרסומות.

   צעד רביעי:

   בחירת עיצוב –
   בבלוג עצמאי יש לכם שליטה מלאה על עיצוב הבלוג. בפלטפורמות קהילתיות בדר"כ יכולת העיצוב היא מוגבלת. עדיין ברב הפלטפורמות הקהילתיות יוצר הבלוג יכול לשלוט על הגופנים בבלוג ועל צבעיו.
   עיצוב יכול להשפיע באופן משמעותי על השימושיות והקריאות של הבלוג. יש אמנם בסוגיה של עיצוב מקום לטעם אישי , אך קימים כללים בסיסיים שחשוב לשמור עליהם על מנת שהבלוג יהיה נעים לעין וקריא.
   אל תזלזלו בעיצוב. השקיעו בכך חשיבה. במידה ואינכם מרגישים מספיק בטוחים בכישוריכם בתחום העיצוב אולי ישתלם לכם לשכור איש מקצוע, גרפיקאי, שמתמחה בעיצוב אתרים על מנת שיעזור לכם.

   צעד חמישי:

   כתיבת ועריכת תוכן –
   התוכן בבלוג הוא הדבר החשוב ביותר. במידה והתוכן אינו אכותי או קריא, גולשים שיגיעו לבלוג שלכם לא יחזרו אליו. המטרה ברב האתרים היא לשמור על אחוז מסוים (האחוז משתנה ותלוי בסוג ומטרת האתר) של קהל קוראים קבוע. זכרו כי ברשת האינטרנט רב הגולשים מצפים לקבל תוכן שקל לקריאה. בלוג בדר"כ אינו יצירה ספרותית ועליכם להתאים את הכתיבה לרמה המאפשרת קריאה מהירה וקלה.
   רשומה ממוצעת בבלוג רצוי שתכלול בין 300 ל- 500 מילים, דהיינו שתהא לא קצרה מדי ולא ארוכה מדי וזאת על מנת לאפשר העברת מסר בצורה קלה וקליטה.
   זכרו תמיד כי הבלוג אותו אתם יוצרים מיצג אתכם ברשת וחשוף לעיניים רבות, לכן חשוב להשקיע בכתיבת תוכן אכותי. השפה צריכה להיות ברורה, נכונה מבחינת תחביר ונקיה משגיאות כתיב.
   בהכללה רצוי שהשפה הכתובה תהא בגובה העיניים של הקוראים. דהיינו, שימוש בשפה גבוהה מדי שדורשת מאמץ בקריאה אינו מומלץ. מצד שני שימוש בשפה נמוכה מדי יכול להבריח קוראים אכותיים.
   בשלבים הראשונים של הבלוג ודאו שהתוכן תואם את מטרת הבלוג ואת קהל הקוראים אליו הוא מיועד. מקדו את התוכן. אל תתרחבו יתר על המידה. לאחר שתשיגו קהל קוראים ראשוני תוכלו להתרחב יותר.
   במידה ולא ניחנתם בכישרון כתיבה אתם יכולים לשכור את שירותיהם של כותבי תוכן מקצועיים או להשתמש במאגרי מאמרים שמאפשרים סינדיקציה. פירוש הדבר שאתם יכולים לפרסם מאמר שנכתב ע"י מישהו אחר תמורת נתינת קרדיט לאותו אדם או קישור לאתר של אותו אדם.
   אל תעתיקו תוכן ללא נתינת קרדיט. בדרך כלל מדובר בהפרת זכויות יוצרים מה שעלול להסתיים בתביעה משפטית ולהזיק למוניטין שלכם ברשת.   

   צעד שישי:

   שווק וקידום הבלוג -
   הבלוג שלכם יכול להיות אכותי ומעניין, אך ללא קידום ראוי ברשת האינטרנט הוא לא ימשוך קהל קוראים. בפלטפורמות קהילתיות קל יותר לקדם בלוג. רב הבלוגים נהנים מתזרים קבוע של קוראים רק לאור העובדה שהם שיכים לקהילה. למרות העובדה שבקהילות יש מעין קהל שבוי על מנת להרחיב את קהל הקוראים יש להשקיע בעבודת קידום ושיווק גם בפלטפורמות האלו. ברב הפלטפורמות הקהילתיות ככל שאדם צובר יותר חברים בקהילה כך הוא מגיע ליותר קוראים. יש להשקיע בכך זמן ומאמץ. לקרוא חומרים של חברים בקהילה, להגיב לדבריהם, להשתתף בדיונים ועם הזמן למשוך תגובות מקבילות לבלוג האישי שלכם.
   בבלוג עצמאי צריך לעבוד יותר קשה על מנת לשווק את הבלוג. על מנת למשוך קוראים על מנועי החיפוש המובילים ברשת להכיר את הבלוג שלכם ולמצב אותו במקום גבוה בדף תוצאות חיפוש.
   לכל מנועי החיפוש והמוביל שבהם - מנוע החיפוש של חברת גוגל, יש אלגוריתם לפיו הם עובדים. אף אחד לא יודע בוודאות כיצד האלגוריתם עובד אך יש מספר כללים בסיסיים.
   • הקפידו שהתוכן יהיה ממוקד.
   • הקפידו על קשר חזק בין מילות המפתח לתוכן הבלוג.
   • עבדו על כך שאתרים אחרים (רצוי פופולריים) יקשרו לאתר שלכם (=Backlinks) זה מעלה את הרייטינג שלכם במנועי החיפוש.
   • צרו כותרות בולטות הקשורות למילות מפתח.
   • אל תמחזרו תוכן. 
   • פרסמו את הבלוג שלכם בפלטפורמות שונות כגון - Facebook , אינדקסים של בלוגים, Twitter , חברים וכל פלטפורמה אפשרית שמוכרת לכם.


    לסיכום -

    אלו הדברים הבסיסיים שעליכם להקדיש להם תשומת לב בהקמת בלוג. הדבר החשוב ביותר שעליכם לזכור הוא שהבלוג שלכם מייצג אתכם ברשת. רושם ראשוני שנוצר ברשת האינטרנט קשה למחוק ולשנות. בחנו כיצד אתם משתקפים דרך הבלוג שלכם והאם הוא מיצג נכונה את מטרותיכם.

    בנוסף אולי תאהב/י את זה:

    מדריך להקמת בלוג וורדפרס עצמאי (הבלוג הזה)
    מדריך להקמת בלוג בלוגר (הבלוג הזה)

    אין תגובות:

    הוסף רשומת תגובה